SZTUKI WIZUALNEWYDARZENIA

„Pod jednym niebem” – wystartował „Noor Riyadh” w Rijadzie

„Pod jednym niebem” – wystartował „Noor Riyadh” w Rijadzie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ponad 60 światowych artystów i niezwykłe dzieła wizualne w przestrzeni miejskiej. To wszystko w ramach międzynarodowego festiwalu światła i sztuki Noor Riyadh w w Rijadzie.

Noor Riyadh to jeden z najbardziej widowiskowych festiwali światła i sztuki na świecie, w ramach którego prezentowane są spektakularne dzieła wizualne. Festiwal potrwa do aż 12 czerwca, natomiast instalacje miejskie będzie można podziwiać do 3 kwietnia.  W wydarzeniu bierze udział ponad 60 znakomitych artystów z takich krajów jak Chiny, Japonia, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Argentyna, Niemcy oraz Arabia Saudyjska. Nie brakuje na nim również polskiego akcentu. Swoje prace zaprezentuje bowiem współczesna artystka wizualna Karolina Halatek, która tworzy unikalne przestrzenie będące połączeniem elementów wizualnych, architektonicznych, jak również rzeźbiarskich. Ponadto gośćmi festiwalu są takie slawy jak Ilya i Emilia Kabakov, Yayoi Kusama, Dan Flavin, Daniel Buren oraz Robert Wilson.

Fot. materiały prasowe

Festiwal „Pod jednym niebem”

Hasło tegorocznego festiwalu symbolizuje jedność. Jak podkreśla Khaled al-Hazani, dyrektor Riyadh Art:

„Noor Riyadh to święto światła i sztuki o niespotykanej dotąd skali. Sztuka jest językiem uniwersalnym, a światło – symbolem nadziei. Mam nadzieję, że w tych trudnych czasach festiwal będzie niczym latarnia morska dla świata, oświetlająca drogę ku jaśniejszej przyszłości, co chcieliśmy podkreślić wyborem hasła „Pod jednym niebem”. Chcieliśmy, aby Noor Riyadh był angażującym, interaktywnym festiwalem światła i sztuki. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz go osobiście, czy oglądasz go online z dowolnego miejsca na świecie, to okazja do nawiązania kontaktu z otwartymi, wielkodusznymi i twórczo myślącymi ludźmi z całego świata, którzy chcą dzielić się bogactwem swojego doświadczenia”.

Fot. materiały prasowe

Miasto pełne światła

W ramach festiwalu można zobaczyć aż 33 miejskie instalacje, wśród nich rzeźby, pokazy interaktywne i projekcje rozproszone w przestrzeni miejskiej. Przewidziane są również dodatkowe aktywności, jak wycieczki, warsztaty, dyskusje oraz pokazy filmowe i muzyczne. Niektóre będą miały formę online, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności.

Fot. materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

osiem + 19 =