Jak sama nazwa wskazuje, szwedzki design przywędrował do nas z północy Europy, podbijając świat architektury i wzornictwa. Do dziś jest najczęściej wybieranym i cenionym stylem w naszych mieszkaniach. Co dokładnie wyróżnia szwedzki design?
W telegraficznym skrócie szwedzkie wzornictwo to: minimalizm inspirowany naturą i ożywiony kilkoma barwnymi akcentami. Gdy mu się jednak przyjrzeć z bliska, okazuje się, że posiada własne kody i własny system wartości. Szwedzkie wzornictwo odzwierciedla styl życia bliski sercu każdego mieszkańca północnej Europy.
Wywodzący się z modernizmu styl skandynawski charakteryzuje się prostymi formami i funkcjonalnością. Ponadto wyróżnia go więź z naturą i nowatorska technika wytwarzania, która umożliwia seryjną produkcję przedmiotów w przystępnej cenie.
Głównym tworzywem wykorzystywanym w nowoczesnym szwedzkim wzornictwie jest drewno, szczególnie cenione i wynoszone na piedestał. W swej pracy szwedzcy designerzy wykorzystują przeważnie surowe i masywne drewno w jasnych tonacjach. Skandynawowie lubią je kontrastować z meblami w ciemnych tonacjach. Jasny odcień drewna pozwala rozproszyć światło, rozświetlić mieszkanie i stworzyć cieplejszy klimat.
Innym materiałem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie wnętrza urządzonego w skandynawskim stylu, jest tkanina, obecna głównie w pokojach. Poduszki, pledy i nakrycia nadają wnętrzu domowy klimat. A czego nam jeszcze trzeba w pomieszczeniu, które służy za miejsce relaksu i odpoczynku? Tworzywa naturalne, takie jak wełna, bawełna i len, odpowiadają za jeden z najważniejszych aspektów szwedzkiego designu, jakim są ciepło i przytulność.
Nieodłącznym elementem szwedzkiego wzornictwa jest też metal. Nowoczesne szwedzkie meble designerskie są stylizowane i wyrażają to, co Skandynawowie określają mianem „lagom”, a więc dyskrecję i umiarkowanie. Mają geometryczne, proste formy i kształty sześcianów, kwadratów i prostokątów. Niskie stoliki i szafki nocne wykonywane są z drewna i metalu. Połączenie tych dwóch materiałów nadaje designerskim meblom nowoczesny wygląd, a przy tym zapewnia przytulny, domowy klimat.
Kolor jest głównym nośnikiem emocji w naszych domach, w związku z czym jego doboru należy dokonywać z najwyższą starannością, zwłaszcza w centralnym pomieszczeniu, jakim jest salon.
Minimalistyczny szwedzki wystrój pozostawia duże pole do popisu w kwestii zagospodarowania ścian. Honory należą się bieli: to kolor, który najlepiej rozświetla wnętrza domów. Nadmiar bieli i zbyt ostre światło nie sprzyjają jednak dobremu samopoczuciu i naruszają kameralność wnętrza. Dlatego Szwedzi lubią wieszać na białych ścianach obrazy i plakaty, które regulują dopływ światła wpadającego do pomieszczenia i przełamują jasne, stonowane odcienie.
W skandynawskich wnętrzach istotną funkcję pełnią też regały i półki z surowego drewna łączące funkcjonalność z estetyką. Poza tym Szwedzi lubią wieszać na ścianach tkaniny dekoracyjne z prostymi motywami graficznymi. To właśnie tkaniny sprawiają, że dom jest przytulny i ciepły.
Poza bielą, charakterystyczne dla stylu szwedzkiego są chłodne i pastelowe barwy. Design skandynawskich mebli bazuje często na prostych kolorach. Najczęściej spotykanymi są biel i czerń. W połączeniu z miękkim i naturalnym drewnem łagodzą surowy wygląd wnętrza i zapewniają przytulny nastrój.
Szwedzki design można więc zamknąć w kilku słowach: dbałość o środowisko, funkcjonalność, prostota, radość, przytulność, elegancja, lekkość, natura, graficzne i proste kształty, stonowane kolory i tworzywa naturalne. Szwedzkie wzornictwo jest symbolem harmonii między estetyką i praktycznością.
Fot. Oscar Helgstrand/Unsplash