Miniony rok obfitował w odwołane koncerty i wydarzenia muzyczne, dlatego miłośnicy tego typu rozrywek z radością przyjęli koniec pandemicznych obostrzeń.
Jesienią artyści i organizatorzy wydarzeń z całą mocą wykorzystują brak ograniczeń – ruszają opóźnione wiosenne trasy koncertowe, odbywają się cykliczne festiwale, realizowane są ciekawe projekty muzyczne oraz huczne jubileusze.
13.10 (ostatni koncert 10.12) rusza trasa koncertowa Darii Zawiłow promująca jej najnowszy album „Wojny i noce”. Artystka zagra w takich miastach jak Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań i inne. Widzowie usłyszą nowe single, zachowane specjalnie na okazję trasy, ale też utwory znane z poprzednich albumów.
22.10 (ostatni koncert 4.12) fani Igora Herbuta będą mieli okazję, by na żywo posłuchać utworów z ostatniej solowej płyty artysty. Trasa koncertowa obejmuje 9 polskich miast w tym Wrocław, Kraków, Poznań czy Szczecin. Utwory z albumu „Chrust” wzruszają, poruszają i zmuszają do refleksji, a występy odbędą się na najpiękniejszych salach koncertowych Polski.
23.10 scena w Starym Klasztorze we Wrocławiu rozbrzmi dźwiękami ska i punku w wykonaniu amerykańskiego zespołu Less Than Jake. Supportować będzie mu słoweński zespół rockowy Elvis Jackson oraz krakowski CF98. Fani punku w różnych odsłonach nie będą zawiedzeni. Tego samego wieczoru mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję posłuchać zespołu Laboratorium Pieśni. Grupa utalentowanych pieśniarek od 2013 roku zachwyca swoimi aranżacjami ludowych pieśni, m.in.: polskich, skandynawskich, albańskich czy ukraińskich, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów etnicznych.
29.10 w Gdańsku i 8.11 w Krakowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom poezji śpiewanej. „Astronomia poety. Baczyński” to projekt Meli Koteluk oraz kwartetu Kwadrofonik, który przenosi wiersze młodego poety w świat muzyki. Tego samego dnia wrocławska widownia Starego Klasztoru będzie bawić się do rytmów latino i bałkańskich. Na scenie pojawią się składy Faustina Calavera, grający latynoamerykańską muzykę cumbia, oraz Warsaw Balkan Madness, którego repertuar przeniesie nas do południowo-wschodniej Europy.
3.11 swoje 65-lecie świętuje Piwnica pod Baranami. Z tej okazji liczni artyści „piwniczni” wszystkich pokoleń przygotowali repertuar obfitujący w najbardziej znane utwory muzyki kabaretowej.
7.11 ponownie w swoje progi zaprasza Stary Klasztor we Wrocławiu. Tym razem na wyjątkowy koncert połączony z wystawą plakatów wrocławskiego gitarzysty i ilustratora Macieja Świętego. Wydarzenie „Let’s Rock! – Złote Lata MTV” inspirowane jest kultową stacją i nie zabraknie na nim największych przebojów rockowych wykonanych na żywo przez Agnieszkę Bednarek, Adama Sypułę i Wojciecha Lechończaka.
16.11 (Kraków) i 17.11 (Warszawa) w Polsce zagra petersburski zespół Otava Yo, który swoją muzykę określa jako russian beat. W swoim repertuarze łączą tradycyjne dźwięki rosyjskie, etno i folk z dużą dozą poczucia humoru oraz skocznych bitów.
19–20.11 we Wrocławiu odbędą się dwa duże festiwale muzyczne. Dla fanów muzyki hip-hopowej Hip Hop Festival, na którym wystąpią tacy artyści jak Paluch, Guzior, O.S.T.R. czy Sarius. Z kolei miłośnicy bardziej różnorodnych dźwięków będą mogli pobawić się na One Love Music Festival, gdzie królować będą utwory electronic, alternative, ska, dubstep, soul, dancehall i wiele innych.
Zdjęcie główne: Austin NeillHire/unsplash.com