DESIGN

Przedmioty, które stały się ikonami designu

Kelly Sikkema/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Za każdą „ikoną designu” kryje się innowacyjne jak na tamte czasy wykorzystanie nowych materiałów i technologii. Część z nich wyprzedzała swoje czasy o wiele lat, stały się później powszechnie uznanymi arcydziełami, które zajęły określone miejsce w historii wzornictwa i wpłynęły na jego rozwój.

To, co łączy te wybitne dzieła, to nieustające zainteresowanie, jakie wzbudzają wśród współczesnych projektantów i koneserów piękna. Niektóre z nich istnieją w jednym egzemplarzu i znajdują się wśród eksponatów muzeów designu, inne wyprodukowano w milionach egzemplarzy i zdobią różnorodne wnętrza.

Krzesło S Vernera Pantona

Nazwa modelu wzięła się od charakterystycznego zakrzywionego kształtu przypominającego literę S, która od starożytności była uważana za symbol piękna. Krzesło stworzone przez Pantona w latach 60. było nowością technologiczną, ponieważ zostało uformowane z jednego bloku tworzywa sztucznego. Model przez lata stał się bestsellerem, a na rynku pojawiło się wiele jego „kopii”. Krzesło nadal jest produkowane – właścicielem praw do niego jest szwajcarska firma Vitra.

Krzesło Ghost Philippe’a Starcka

Philippe Starck swoimi projektami często budzi kontrowersje. Tak było w przypadku jego krzesła-widma z 2000 roku wykonanego w pełni z przezroczystego tworzywa. Projekt był interpretacją klasycznego fotela w stylu Ludwika XV. Prawa do modelu ma włoska marka Kartell specjalizująca się w produkcji designerskich mebli z plastiku.

Lampa PH Artichoke Paula Henningsena

Lampa powstała w 1958 roku. Kształtem przypomina karczocha, jej rama wykonana jest z miedzianych płytek ułożonych jedna na drugiej – łącznie jest ich ponad 70. Po niej pojawił się wariant ze szkła, a obecnie najpopularniejsze są podróbki z plastiku. Artichoke PH stał się prawdziwym symbolem designu lat 50.

Wyciskarka Juicy Salif Philippe’a Starcka

Niezwykły kształt wyciskarki nie bez powodu kojarzy się z pewnym morskim stworzeniem – Starck wpadł na jej pomysł, delektując się daniem z kałamarnicy. Juicy Salif jest wykonana z polerowanego aluminium i nadaje się do wnętrz w niemal każdym stylu. Choć nie jest zbyt wygodna w użytkowaniu, to z pewnością przyciąga uwagę. Aktualnym producentem jest firma Alessi.

Fotel Egg Arne Jacobsena

Krzesło swoim kształtem bardzo przypomina jajko, stąd też jego nazwa. Autor stworzył je z myślą o nowoczesnej wersji klasycznego fotela do strefy kominkowej, z wysokim oparciem i skośnymi podłokietnikami. Obecnie autoryzowanym producentem modelu jest marka Fritz Hansen.

Pufa Sacco firmy Zanotta

Kultowe siedzisko przypominające worek to dzieło włoskiej fabryki Zanotta. Nad jego stworzeniem pracował zespół projektantów. Po raz pierwszy wypuszczone zostało na rynek w latach 70. XX wieku. Wewnątrz pokrowca znajdują się plastikowe kulki, dzięki którym pufa dopasowuje się do siedzącego.

Wazon Alvara Aalto

Wazon został stworzony w 1936 roku, ale do dziś znajduje się na półkach sklepowych i produkowany jest przez fińską firmę Iittala. Oryginalna wersja została wykonana ze szmaragdowozielonego dmuchanego szkła i przedstawiała rzeki oraz jeziora Finlandii.

Maszyna do pisania Valentina Ettore Sottsassa

Stworzona w 1969 roku maszyna to jeden z pierwszych w historii designu przykładów, kiedy przedmiot otrzymał własną nazwę. I to nieprzypadkową. Valentina to imię bohaterki popularnych wówczas komiksów z erotycznym motywami, która zainspirowała projektanta. Tak jak ona maszyna do pisania była szkarłatna, wyzywająca i ociekająca seksem.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*