TEATR I TANIEC

Najsłynniejsze teatry świata

Kenny Filiaert/unsplash.com
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Swoje dzieła prezentowali w nich najsłynniejsi kompozytorzy w historii. Zachwycają nas swoją architekturą, sztuką i prestiżem. Oto 7 najważniejszych teatrów na świecie.

La Scala, Mediolan

Oficjalna nazwa tego słynnego włoskiego teatru to Teatro alla Scala, a pochodzi ona od nazwiska księżnej Beatrice Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego. Książę był fundatorem XIV-wiecznego kościoła Santa Maria alla Scala, który znajdował się na placu, gdzie obecnie mieści się gmach opery.

Pierwszą sztukę wystawiono tu 3 sierpnia 1778 roku, a była to „Europa riconosciuta” Antonia Salieriego. Mediolański teatr jest jednym z największych na świecie, mieści na widowni ponad 3000 osób. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @lili_merchan_

Metropolitan Opera House, Nowy Jork

Od czasu otwarcia 22 października 1883 roku przez długi czas ta największa światowa scena operowa (z widownią liczącą niemal 3800 miejsc) znajdowała się przy słynnym Broadwayu, pomiędzy 39. i 40. ulicą. Od 1966 roku jego siedziba mieści się w kompleksie Lincoln Center (The Lincoln Center for the Performing Arts). Pierwszą wystawioną sztuką w Metropolitan Opera House był „Faust: opera w pięciu aktach” Charlesa Gounoda. 

Royal Opera House, Londyn

Royal Opera House, znany również jako Covent Garden, to najstarszy teatr w Wielkiej Brytanii. Jego otwarcie miało miejsce 7 grudnia 1732 roku, a pierwszą wystawioną sztuką było „The way of the world” Williama Congreve’a. W latach 1734–1737 z brytyjskim teatrem związany był słynny niemiecki kompozytor Georg Friedrich Händel, który wraz z zespołem wystawiał tu swoje sztuki.

Opera Wiedeńska

Wiener Staatsoper to jedna z najważniejszych światowych oper, w której swoje sztuki wystawiali twórcy tacy jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Richard Strauss czy Richard Wagner. Działalność opery rozpoczęła się 25 maja 1869 roku wraz z wystawieniem sztuki „Don Giovanni” Mozarta.

Opera została otwarta jako Wiedeńska Opera Dworska (Wiener Hofoper), a w uroczystości uczestniczyli cesarz Franciszek Józef I oraz cesarzowa Austrii Elżbieta. Obecna nazwa funkcjonuje od czasu ustanowienia I Republiki Austriackiej w 1921 roku.

Sydney Opera House

Charakterystyczny budynek opery w Sydney jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie. Zaprojektował go duński architekt Jørn Utzon. Jej otwarcie odbyło się 20 października 1973 roku. 

Budynek zawiera kilka sal widowiskowych, w których łącznie odbywa się ponad 1500 przedstawień rocznie. Do Sydney Opera House każdego roku przybywa ponad 1,2 mln widzów.

Opéra Garnier, Paryż

Mieszcząca się w Pałacu Garnier opera paryska liczy ponad 2000 miejsc na widowni i jest uznawana za symbol Paryża tuż obok katedry Notre Dame. Ten efektowny eklektyczny gmach powstał w latach 70. XIX wieku, a jego autorem był Charles Garnier.

Działalność opery oficjalnie rozpoczął koncert orkiestrowy 5 stycznia 1875 r., a pierwszą operę wystawiono tam trzy dni później i była nią „La Juive” Fromentala Halévy’ego.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Frédéric (@gogojungle)

Teatr Bolszoj, Moskwa

Ten zabytkowy teatr jest główną siedzibą rosyjskiego baletu i opery. Został założony w 1776 roku przez księcia Piotra Urussowa i Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Pierwsze występy odbywały się głównie w rezydencji hrabiego Woroncowa, a w 1780 roku przeniesiono je do teatru Pietrowka. 

Inauguracyjna sztuka teatru Bolszoja w obecnym budynku znajdującym się przy placu Teatralnym miała miejsce 18 stycznia 1825 roku. Wystawiono wówczas prolog „Tryumf muz” oraz balet „Kopciuszek” Fernanda Sory.

Zdj. główne: Kenny Filiaert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*