W wieku kilkunastu lat napisali i wydali swoją pierwszą książkę? Niektóre z nich zostały przetłumaczone i wydane w kilku językach. Nazwiska tych młodych autorów warto znać.
Christopher Paolini, znany amerykański pisarz powieści fantasy, rozpoczął pracę nad cyklem „Dziedzictwo” w wieku 15 lat. Zafascynowany „Władcą Pierścieni” i „Gwiezdnymi Wojnami”, napisał własną sagę o prostym chłopcu Eragonie, który pewnego dnia znajduje w lesie smocze jajo. Pierwsza część sagi, powieść zatytułowana „Eragon”, utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez 87 tygodni i została opublikowana w 37 krajach, co czyni Christophera jednym z nielicznych pisarzy, którym udało się osiągnąć oszałamiający sukces w dość wczesnym wieku: powieść została opublikowana, kiedy Paolini skończył 20 lat.
Wielu z nas próbowało w dzieciństwie pisać wiersze i opowiadania. Robiliśmy to z nudów (Internetu przecież nie było) albo po to, by sprawdzić swoje zdolności literackie. To samo robiła Flavia Bujor, gdy w wieku 12 lat przystąpiła do pracy nad „Proroctwem kamieni”. Dziewczynka pisała kolejne rozdziały, które dawała swoim bliskim do przeczytania. Trwało to dopóty, dopóki rodzice Flavii nie wysłali powieści do wydawnictwa. W rezultacie ponad 20 wydawnictw w USA i Europie kupiło prawa do tłumaczenia książki. „Proroctwo kamieni” opowiada o chorej, przykutej do łóżka dziewczynce, która oddaje się dziecięcym fantazjom, żeby zapomnieć o ciągłym bólu. Wymyślona przez nią bajkowa kraina znajduje się na krawędzi zniszczenia i uratować ją mogą tylko trzy młode dziewczyny, o których głosi starodawne proroctwo.
Jake to towarzyski, obrotny i pewny siebie chłopiec. Prowadzi swój własny kanał na YouTube, opublikował już trzecią powieść „Just Jake”, jeździ do szkoły jako mówca motywacyjny i niecierpliwie czeka, aż ktoś zekranizuje jego książkę. Jake to najmłodszy pisarz, którego książki trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”. Tematyka jego powieści jest banalna i niewyszukana: chłopiec o imieniu Jake przeprowadza się do nowego miasta i idzie do nowej szkoły, w której musi przystosować się do panujących tam warunków i zdobyć przyjaciół.
Ritaj w wieku 12 lat została najmłodszą twórczynią serii książek – do tego czasu zdążyła napisać już trzy powieści. I nawet trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa! Swoją pierwszą książkę napisała trzy lata temu, ale z wysłaniem zgłoszenia postanowiła poczekać do października 2020 roku. W maju tego roku otrzymała odpowiedź, że pobiła rekord. Teraz Ritaj liczy na Nagrodę Nobla i ma nadzieję, że jej sukcesy zainspirują inne dzieci.
Na naszej liście nie może zabraknąć polskiego pisarza. Mateusz Cetnarski ma dopiero piętnaście lat i pierwszą książkę na swoim koncie. „Bright: W otchłani kłamstw” opowiada historię kobiety szpiega, która po zwolnieniu z wieloletniej służby na rzecz króla zostaje napadnięta przez szpiega sąsiedniego państwa. Kobiecie udaje się go przechytrzyć i dostarczyć swojemu władcy. Ten nie przywraca jej jednak do służby, lecz wydala z kraju. Dlaczego? Odpowiedzi szukaj w opublikowanej już powieści Mateusza!
Przeczytaj też: https://soxx.pl/literatura/ksiazki-biograficzne-po-ktore-warto-siegnac/
Zdjęcie główne: Sofia Alejandra/pexels.com