Literatura fantasy to gatunek najchętniej czytany, szczególnie przeznaczony dla młodzieży, choć prawdą jest, że i dorośli nie wyobrażają sobie bez niej życia. Przyciągają miliony, wciągają – jacy pisarze są uważani za jej mistrzów?
Jeśli mówimy o mistrzach literatury fantasy, to Tolkiena nie może zabraknąć w tym zestawieniu. Nie ulega wątpliwości, że to najsłynniejszy autor tego gatunku, największy geniusz, który spopularyzował fantasy na całym świecie. Jego trylogia „Władca Pierścieni” (wraz z dodatkowymi opowieściami) rozgrywa się w fantastycznym świecie Śródziemia, który łączy w sobie wiele mitologicznych, literackich i kulturowych odniesień. Nic w tym dziwnego, bowiem Tolkien był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej.
Autor, którego nie trzeba przedstawiać, a to z powodu serialu, który przed pandemią budził wachlarz przeróżnych emocji – szczególnie finałowy sezon. Publicznie nie można powiedzieć, że nie słyszało się o słynnej „Grze o tron” jego autorstwa, która składała się na serię „Pieśń Lodu i Ognia”. To ciężkie tomy opowiadające o brutalnej walce o władzę w tajemniczym świecie, w którym żyją smoki. Wiele osób nie poleca go młodzieży ze względu na wyrafinowany humor i seksualne (choć nie tylko) aluzje. Co ciekawe, serial na podstawie „Pieśni” już dawno się skończył, ale seria książkowa jeszcze nie…
Nie ulega wątpliwości, że jeśli wspominamy o literaturze fantasy i to dla młodzieży, tej pisarki nie może zabraknąć. Wsławiła się głównie serią o Harrym Potterze i mimo że dalej pisze, to jednak nie są to książki aż tak popularne. Kolejne pokolenia pożerają przygody o tym sławnym czarodzieju i często jest to pierwsza książka, która zachęca je do czytania.
W Polsce fantasy cieszy się niezwykłą wręcz popularnością i zrzesza ogromną ilość pisarzy tego gatunku, naprawdę dobrych. Najlepszy z nich jest jednak bez wątpienia Andrzej Sapkowski ze swoim „Wiedźminem” – znanym na całym świecie, tłumaczonym na wiele języków. Flagowa wersja fantastyki, pełna niebanalnego humoru, rozwiniętych postaci i licznych odniesień do mitologii słowiańskiej. Na podstawie tej serii powstała słynna gra komputerowa, a w 2019 roku pojawił się serial Netflixa rozbudzający na nowo falę miłości do tej charakterystycznej tytułowej postaci.
Jego również nie trzeba szerzej przedstawiać. Seria „Świat Dysku” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, szczególnie jako literatura dla młodzieży. Sięgają po nią nawet czytelnicy, którzy na co dzień nie przepadają za fantasy.
Pewnie wiele osób w tej chwili się oburzy, uznając tego najbardziej płodnego na świecie autora przede wszystkim za twórcę literatury grozy czy horroru, tymczasem, jak się nad tym głębiej zastanowić, to King z fantasy ma wiele wspólnego. Często sięga po takie rozwiązania w swoich książkach, niejednokrotnie pojawiają się elementy charakterystyczne bardziej właśnie dla tego gatunku, choć prawdą jest, że ten autor miesza ze sobą wiele form. Seria „Mroczna wieża” opowiada o postapokaliptycznej wersji świata, podobnie „Pod Kopułą”, warto wspomnieć także o „Oczach smoka”.
On w porównaniu do wcześniejszych autorów jest znacznie mniej znany, przynajmniej w Polsce, ale nie w USA. Najlepiej znany dzięki seriom „Ostatnie Imperium” czy „Archiwum Burzowego Światła”. Jego debiutem było „Elantris”, w którym stworzył niesamowity świat łączący naukę i religię.
To w zasadzie autor pogranicza literatury fantasy i science fiction, który łączy w swoich powieściach różne wątki z zakresu filozofii, technologii, teologii czy psychologii. To na pewno literatura dla wymagających, dość trudna, ale o niezwykłym uroku. Najsłynniejsze jego dzieło stanowi cykl „Diuna”, sfilmowany już parę razy, a niedługo ma się ukazać w nowej odsłonie, dlatego warto o niej tu wspomnieć.
Tolkien, Rowling, Sapkowski, Martin… Istnieje ogromna liczba twórców literatury fantasy, to najchętniej wybierany gatunek literatury, zarówno przez pisarzy, jak i czytelników. Jeśli jest ktoś, kto nie uważa podobnych książek za dobre, oznacza to, że jeszcze nie trafił na swojego ulubionego autora.
Zdjęcie główne: Adrienne/Adobe Stock