Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kraków to niewątpliwie miasto historii i kultury. Odwiedzane jest nie tylko przez turystów i podróżników, ale też masę studentów. Chętnie zwiedzają go również sami jego mieszkańcy, którzy pochłonięci codziennymi obowiązkami, nie poznali miasta wystarczająco dobrze. Jak szybko i dokładnie zapoznać się z tym, co dla Krakowa najważniejsze, czyli kulturą, sztuką czy historią?
Warto w tym celu odwiedzić muzea w Krakowie, przejrzeć wystawy czy skorzystać z oferty filmowej. Jak będzie wyglądała kulturalna wiosna w byłej stolicy Polski?
Ciekawą propozycją zarówno dla stałych bywalców instytucji kultury, jak i tych, którzy chcą się zmierzyć z tego typu miejscem po raz pierwszy, jest odwiedzenie Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli. To niebywałe miejsce na mapie Krakowa, które w swoich zbiorach gromadzi to, co najważniejszego powierzyli młodszym pokoleniom przodkowie. W tym właśnie muzeum znajdują się przedmioty, dokumenty czy dzieła sztuki, mające swoją istotną wartość. Elementy te związane są z różnymi ludźmi, którzy wpisali się na karty historii kraju. Zbiory są z wielką pieczołowitością chronione, konserwowane i przechowywane dla kolejnych pokoleń. Krakowskie Muzeum Etnograficzne prócz stałych wystaw prowadzi także cykliczne wydarzenia. Już wiosną tego roku, a dokładnie w terminie od 20 marca do 31 maja 2023 roku, odbędą się warsztaty dla najmłodszych. Ich tematyka to nadchodząca wiosna, sposoby jej przywoływania, poszukiwanie jej zwiastunów. Nie obędzie się bez konstruowania własnych szklarni czy zakładania własnych upraw. Pomoc dorosłych wskazana!
Fot.: elements.envato.com / dibrova
Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało dla miłośników sztuki fantastyczną, wiosenną wystawę prac plastycznych Józefa Czapskiego – artysty, rysownika, malarza. Kolekcja liczy obecnie dwadzieścia siedem obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz piętnaście rysunków. Dzieła byłego majora Wojska Polskiego można podziwiać przez całą wiosnę, a dokładnie w terminie od 3 lutego do 18 czerwca 2023 roku. Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat Józefa Czapskiego odnajdą w muzealnych zbiorach informacje z jego życia dotyczące twórczości, wybitnych osób, z którymi współpracował, historii ukazania się prac innych malarzy w jego domu, a także wątki związane z warsztatem twórczym artysty.
Wystawa dla dzieci nie zainteresuje dorosłych? Nic bardziej mylnego! Udowadnia to dostępna już wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Znajduje się ona pod nazwą: Trzepaki, Reksio, Atari. Czego można się z niej dowiedzieć? Przede wszystkim tego, jak w PRL-u, czasie bardzo trudnym zarówno dla młodszych, jak i starszych, bawiły się dzieci. Przygotowane dla oglądających zbiory to przede wszystkim zabawki (lalki, misie, żołnierzyki, zabawkowe pojazdy, rzutnik Ania), gry ruchowe, opisy gier słownych czy wszelkich aktywności na świeżym powietrzu, które uskuteczniały wówczas dzieci. To pełna emocji podróż wstecz dla dorosłych i świat pełen niedopowiedzeń dla maluchów. Prócz przedmiotów i historycznych opisów, podczas wystawy prezentowane są fotografie z dawnych lat. Wystawa dostępna jest od 17 lutego 2023 roku aż do 7 stycznia 2024 roku.
Wciąż nie wiesz, jak spędzić czas wiosną w Krakowie? Postaw na kulturę i sztukę i dowiedz się rzeczy, o których nie miałeś pojęcia. Poszerzaj horyzonty z krakowską ofertą kulturalną!
Zdjęcie główne: elements.envato.com / bbsferrari