Reggae to gatunek muzyczny, który powstał na Jamajce pod koniec lat 60. Pierwszym singlem, w którym użyto tego terminu, był „Do the Reggay” zespołu Toots and Maytals. Z czasem pojęcie rozszerzyło się i dziś oznacza każdą popularną muzykę jamajską, a samo reggae zyskało popularność na całym świecie.
Reggae powstało w wyniku połączenia tradycyjnej muzyki mento oraz trynidadzko-tobagijskiego calypso z zyskującymi na popularności jazzem, bluesem oraz R&B. Mianem „mento” określano charakterystyczne afrykańskie piosenki popularne wśród najuboższych mieszkańców Jamajki. Z reguły były to utwory przekazane mieszkańcom wyspy przez ich przodków z Afryki.
Fuzja o nazwie reggae powstała, kiedy jamajscy muzycy próbowali odtworzyć R&B Nowego Orleanu i Memphis, których słuchano za pośrednictwem audycji radiowych. Oczywiście to, co stworzyli, było zupełnie inne niż oryginał. Artyści w miejsce niektórych elementów wstawiali te charakterystyczne dla jamajskiej muzyki mento. Dodawali też własne, indywidualne akcenty.
Wpływ na rozwój gatunku miał też Ruch Rastafari, który rozprzestrzenił się na terytorium Jamajki i na Karaibach. Dlatego muzyka reggae to dźwięki pojednania, braterstwa, spokoju, harmonii i pozytywności. Utwory mają spokojne tempo, pulsujący oraz miarowy rytm, na którego tle wybija się wyrazisty bas. Całość zyskuje bardzo relaksujący nastrój.
Muzyka reggae łączy w sobie intensywność muzyki R&B, lekki dotyk jazzu i duchowe centrum jamajskiego mento. Muzyka słynie z rytmicznych i symetrycznych wzorców (metrum 4/4) słyszalnych w partiach perkusji, basów i gitar rytmicznych.
Reggae porusza wiele różnych tematów i często ma to związek z konkretnym podgatunkiem muzyki. Mogą to być: relacje damsko-męskie (styl lovers rock); rozrywki i styl życia ówczesnych rudeboys (early reggae); życie w slumsach i przesłania w duchu rastafariańskim (roots reggae); kwestia zalegalizowania marihuany (w różnych stylach).
Zespoły reggae używają tego samego podstawowego sprzętu, co amerykańskie zespoły R&B. Oto lista popularnych instrumentów wykorzystywanych w gatunku:
Współczesne odgałęzienia reggae, takie jak reggaeton, dancehall i drum&bass, często używają syntezatorów i automatów perkusyjnych.
Prawdopodobnie najbardziej znany zespół reggae Bob Marley & The Wailers, założony w 1963 roku, był pierwotnie znany ze swoich hitów ska i dancehall inspirowanych współczesnymi zespołami, takimi jak The Skatalites. Gdy reggae zyskiwało na popularności, grupa przyjęła ten gatunek do swojego repertuaru. Międzynarodową popularność zyskali w 1974 roku, gdy Eric Clapton wykonał „I Shot the Sheriff” Marleya. Tak reggae zaczęło podbijać świat. Inne gwiazdy reggae z lat 70. to Jimmy Cliff (znany z „The Harder They Come”) i Amerykanin Johnny Nash (który stał się przebojem dzięki piosence „I Now Clear See”).
Grupy reggae roots rozkwitały także poza Jamajką. Znaczącą sławą cieszyły się angielskie zespoły Steel Pulse i UB40. Znani producenci reggae to King Tubby, Coxsone Dodd i Lee „Scratch” Perry. W Polsce ten gatunek również zyskał dużą popularność, a wśród najbardziej rozpoznawalnych twórców trzeba wymienić Kamila Bednarka oraz Mesajah.
Zdj. główne: Karsten Winegeart/unsplash.com