INNE

Bezpieczna jazda popłaca, czyli o wpływie historii ubezpieczeniowej na składkę OC

Bezpieczna jazda popłaca, czyli o wpływie historii ubezpieczeniowej na składkę OC
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wysokość Twojej składki OC jest uzależniona od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest historia ubezpieczeniowa. Co ma szczególne znaczenie i o czym należy wiedzieć przed wyborem konkretnej oferty? Sprawdź to w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do oszczędzania.

Dlaczego historia ubezpieczeniowa ma wpływ na wysokość OC?

Każde OC działa w tym samym, określonym przepisami zakresie, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe walczą o klientów samochodów konkurencyjnymi cenami. Przekonaj się o tym i wykonaj kalkulację na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą liczyć na równie niskie ceny obowiązkowej polisy. Wręcz przeciwnie: istnieje relatywnie niemałe grono kierowców, dla których ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to spory wydatek. Kim są? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osobami pozbawionymi atrakcyjnej (z punktu widzenia ubezpieczycieli) historii ubezpieczeniowej.

Zacznijmy od tego, że ubezpieczyciele premiują niskimi składkami kierowców, którzy wydają się „wymarzonymi klientami”. Wymarzonymi, czyli takimi, którzy nie spowodują szkodę, którą ubezpieczyciel musiałby pokryć. Z tego powodu na korzystniejsze warunki ubezpieczenia mogą liczyć głównie:

  • właściciele „bezpiecznych” samochodów – miejskich, małolitrażowych, rodzinnych,
  • osoby wychowujące dzieci, tworzące rodzinę – są traktowane jako odpowiedzialniejsze i ostrożniejsze,
  • mieszkańcy regionów, w których statystycznie dochodzi do mniejszej liczby kolizji i wypadków.

Najdroższe OC stanowi domenę młodych i niedoświadczonych kierowców. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym jest świadomość ubezpieczycieli, że to właśnie osoby w wieku 18-24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków. Według policyjnych danych, tylko w 2020 roku byli sprawcami 3774 wypadków z 431 ofiarami śmiertelnymi (a wskaźnik wypadków na 10 000 populacji wynosi dla tej grupy wiekowej aż 13,82).

Drugim powodem „niechęci” ubezpieczycieli wobec młodych kierowców jest ich historia ubezpieczeniowa… a raczej jej brak. A to już wprost wynika z zasady przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę, którą opisujemy poniżej.

Bezszkodowa jazda, czyli jak zdobywa się i traci zniżki na OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy, a więc każdy rok, w którym nie spowodujesz wypadku ani kolizji, otrzymujesz od ubezpieczycieli określony procent zniżki. Ile dokładnie? To już zależy od indywidualnych warunków towarzystwa, choć przyjęło się, że jest to 10%. Maksymalny poziom zniżek u większości ubezpieczycieli wynosi 60%. Łatwo zatem kalkulować, że dzięki bezszkodowej jeździe przez – nieprzerwanie – 6 lat zdobędziesz aż 60-procentową zniżkę. Co warte podkreślenia, wypracowane zniżki są honorowane przez kolejne towarzystwa, do których przechodzisz, np. ze względu na atrakcyjniejszą kalkulację i propozycję.

Zniżki można stracić przez brak bezszkodowej jazdy lub brak ciągłości polisy. Gdy jesteś sprawcą stłuczki, wypadku albo kolizji, towarzystwo pokrywa szkody, ale zabiera też część (np. 15-20%) zniżek, a Twoje OC automatycznie staje się droższe w kolejnym roku, gdy trzeba przedłużyć polisę. Istnieje zatem bezpośrednia relacja między historią ubezpieczeniową a wysokością składki. Gdy stawiasz pierwsze kroki za kierownicą, tak naprawdę nie masz czasu, żeby wypracować maksimum zniżek. To nastąpi przynajmniej za kilka lat. Dlatego tym bardziej opłaca się szukać oszczędności, np. poprzez znalezienie atrakcyjnej oferty OC (+ AC dla nowszych samochodów) na https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/pakiet-oc-ac/

Zdjęcie główne: Maksim Goncharenok/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*