FOTOGRAFIA

Historia kilku zdjęć, które zmieniły świat

Historia kilku zdjęć, które zmieniły świat
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak mawiają, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, a zdjęcie jest najlepszym sposobem na przekazanie pewnych historii. I rzeczywiście, niektóre fotografie na swój sposób zmieniły świat – odwróciły bieg zdarzeń i wywarły fenomenalny wpływ na opinię publiczną. Jest wiele takich zdjęć. Oto niektóre z nich.

„Dali Atomicus” – Philippe Halsman, 1948

Kiedy Philippe Halsman wykonywał portret, chciał „uchwycić kwintesencję” osoby, którą fotografował. Gdy więc przyszło mu do głowy stworzyć portret swojego przyjaciela, mistrza surrealizmu Salvadora Dalego, wiedział doskonale, że czeka go nie lada wyzwanie. Czerpiąc inspirację z dzieł samego Dalego, utworzył zgoła nieprawdopodobną kompozycję, mieszając złudzenie optyczne, przedmioty zawieszone na przezroczystych niciach i prawdziwy ruch zastygły w powietrzu.

Halsman potrzebował 28 ujęć, żeby utworzyć pożądaną kompozycję. Jego praca zrewolucjonizowała sposób realizowania portretów przez fotografów. Tradycyjnym portretom, na których model jest wyraźnie nieruchomy i oderwany od fotografa Halsman przeciwstawił ruch, emocje i bliskość pomiędzy fotomodelem i fotografem. Jego praca zainspirowała całe pokolenia fotografów.

„The Terror of War” – Nick Ut, 1972

Prawdziwe oblicze wojny – to ukazujące grozę, udrękę i śmierć – skrywane jest przeważnie przed opinią publiczną. Powyższe zdjęcie nie szczędzi nam jednak bolesnych szczegółów dotyczących bratobójczej wojny wietnamskiej. Widzimy na nim dziewięcioletnią dziewczynkę Kim Phuc, uciekającą przed bombą z napalmem. Po wykonaniu zdjęcia fotograf Nick Ut rzucił się na pomoc wietnamskiemu dziecku, ratując mu życie.

Zdjęcie Nicka Uta wstrząsnęło opinią publiczną i jest do dzisiaj jedną z najsłynniejszych fotografii. Ukazało światu okrucieństwo wojny wietnamskiej i zmobilizowało społeczeństwo amerykańskie do protestów na rzecz pokoju i zakończenia wojny. Sam prezydent USA Richard Nixon spytał, czy zdjęcie nie jest ustawione, na co fotograf Nick Ut odpowiedział: „Groza wojny w Wietnamie nie wymaga retuszu, proszę mi wierzyć”. Rok później, w 1973 roku, fotograf zdobył nagrodę Pultizera, a wojna w Wietnamie dobiegła końca.

„Filary Stworzenia” – NASA, 1995

W 1995 roku teleskop kosmiczny Hubble’a w końcu dostarczył pierwsze zdjęcie. Warto było czekać: aparat uchwycił tak jasny i piękny obraz Wszechświata, że nadano mu nazwę „Filary Stworzenia”. To, co widzimy na zdjęciu, to gigantyczne kolumny pyłu i gazu międzygwiazdowego w mgławicy Orzeł, oddalone o 7000 lat świetlnych od naszej planety. Po opublikowaniu tego zdjęcia ludzkość po raz pierwszy zdała sobie sprawę z tego, jak mała i nieznacząca jest Ziemia w obliczu majestatu Wszechświata. „Filary Stworzenia” poruszyły opinię publiczną, tak jak nie uczyniłby tego żaden dyskurs czy pokaz naukowy.

„Spadający mężczyzna” – Richard Drew, 2001

11 września 2001 roku świat zamiera z trwogi w wyniku zamachów na Word Trade Center w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy większość fotografii obiegających świat ukazuje zawalające się budynki i eksplodujące samoloty, zdjęcie Richarda Drew jako jedno z nielicznych przedstawia człowieka – umierającego mężczyznę. Zdjęcie ukazujące mężczyznę w trakcie samobójczego skoku stało się symbolem.

Fot. Priscilla du Preez/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*