INNE

Co o Polakach mówią Ukraińcy i vice versa?

Co o Polakach mówią Ukraińcy i vice versa?

elements.envato.com - halfpoint

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Relacje Polski z Ukrainą stanowią obecnie jedno z wiodących zagadnień społecznych. Wszystko to z powodu toczącej się u naszych wschodnich sąsiadów wojny, w wyniku której do Polski przybyło wielu ukraińskich uchodźców. Ich obecność w naszym kraju budzi jednak pewne kontrowersje, głównie z powodu wrogich działań prowadzonych przez UPA w czasie II wojny światowej w stosunku do ludności polskiej oraz aktualnej polityki socjalnej rządu w stosunku do uchodźców. Od czasów II wojny światowej minęło jednak tak wiele dziesięcioleci, że relacje Polski z Ukrainą zdecydowanie nie powinny być postrzegane przez jej pryzmat. Sprawdźmy, co współcześni Ukraińcy myślą o nas i naszym kraju i co sądzą o nich sami Polacy?

Relacje Polski z Ukrainą z ukraińskiej perspektywy

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że większość Ukraińców ma bardzo pozytywny stosunek zarówno do naszego kraju, jak i nas, jako jego mieszkańców. Aż 88% Ukraińców postrzega Polskę jako przyjazny kraj, a jej obywateli za osoby pomocne i przyjaźnie do nich nastawione. Co ciekawe, opinia Ukraińców o Polsce i Polakach uległa znaczącej poprawie po 24.02.2022 r., czyli dniu, w którym Rosja dokonała nieuzasadnionej agresji zbrojnej na ich kraj.

To właśnie wtedy zaczęła się wojna, która toczy się do dnia dzisiejszego i która spowodowała masową ucieczkę mieszkańców Ukrainy z objętych działaniami zbrojnymi terenów. Wielu z nich trafiło do Polski i zostało w naszym kraju otoczona opieką. Ukraińcy doceniają nasz wkład we wspieranie ich kraju w walce z nieprzyjacielem oraz pomoc uchodźcom, z których wielu odnalazło azyl właśnie nad Wisłą.

elements.envato.com – CarlosBarquero

Polacy wykazali się ogromnym sercem i zrozumieniem dla ukraińskich uchodźców, co docenia obecnie niemal każdy obywatel tego kraju. Obecnie praktycznie żaden Ukrainiec nie myśli źle ani o nas, ani o naszym kraju. Są wśród nich oczywiście osoby, które postrzegają nasz kraj w sposób neutralny, tzn. nie mają o nas konkretnego zdania, lecz stanowią oni zaledwie niewielki odsetek całej badanej populacji.

Jak Polacy widzą Ukraińców? Co w naszych relacjach zmieniło się po 2022 r.?

Co natomiast o mieszkańcach Ukrainy sądzą sami Polacy, jak wyglądają relacje Polski z Ukrainą z ich perspektywy? Czy Polacy nadal są tak chętni do pomocy uchodźcom, co w tygodniach tuż po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej? Otóż, Polacy również mają bardzo dobre zdanie o swoich wschodnich sąsiadach.

Jeszcze zanim doszło do zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, w Polsce przebywało wielu Ukraińców – większość z nich przybywało do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego jutra dla siebie i swoich rodzin i wykonywało tu działalność zarobkową. Do dnia dzisiejszego większość polskich przedsiębiorców zatrudniających Ukraińców, ma o nich bardzo dobre zdanie i ceni ich jako pracowników. Ukraińcy są postrzegani jako sumienni, odpowiedzialni i zaangażowani w swoją pracę.

Blisko połowa badanych Polaków uważa także, że Polska powinna nadal oferować swoje wsparcie uchodźcom wojennym. Polacy nadal chętnie angażują się w pomoc osobom, które z powodu wojny musiały wyjechać ze swojego kraju. W odnalezieniu się w nowych realiach pomagają im inicjatywy społeczne polegające np. na wsparciu w znalezieniu mieszkania do wynajęcia, pracy oraz nauce języka polskiego. Z drugiej jednak strony, nie brakuje także Polaków, którzy negatywnie oceniają obecność Ukraińców w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o włączenie ich do programów socjalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*