TEATR I TANIEC

Co nowego na deskach teatru jesienią? Oto spektakle, które musisz zobaczyć!

Co nowego na deskach teatru jesienią? Oto spektakle, które musisz zobaczyć!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo wielu ciekawych seriali na platformach takich jak Netflix warto sprawdzić, co intrygującego dzieje się w teatrze. Można znaleźć niezwykłe sztuki, które zachwycą nas swoją plastycznością, ale również bardzo istotnymi tematami, jakie poruszają.

„Lily”

Spektakl „Lily” to na pewno ciekawa propozycja dla fanów Krystyny Jandy, która gra wszystkowiedzącą i nieznośną sprzątaczkę Lily. Razem z inspektorem, który jest ciamajdą, będą musieli szukać zabójcy. Sztuka Jacka Popplewella charakteryzuje się wyrazistymi i komicznymi postaciami. Całość dopełnia kryminalna zabawa teatralna, w której trup przemieszcza się i znika. Wśród aktorów znajdziemy również Magdalenę Lamparską, Piotra Machalicę, Mateusza Damięckiego oraz Agnieszkę Krukównę.

W Teatrze Syrena można podziwiać niezwykłą sztukę „Kapitan Żbik i żółty saturator”. Będzie to na pewno świetna rozrywka dla fanów słynnego komiksu. Kapitan Żbik wystąpi ponownie jako nieustraszony kapitan Milicji Obywatelskiej, który musi rozwiązywać trudne sprawy związane z kradzieżami i porwaniami. Spektakl jest musicalem, z pewnością będziemy doskonale się bawić podczas jego oglądania. Wyreżyserowany został przez Wojciecha Kościelniaka.

„Korsarz”

Jeśli kochamy taniec, na pewno zainteresuje nas balet „Korsarz”. To prawdziwy hit na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, ponieważ nie było go na scenie od 150 lat. Spektakl łączy w sobie balet i pantomimę. Powstał na podstawie słynnej powieści George’a Byrona „Korsarz” z 1814 roku.

„Tramwaj zwany pożądaniem”

W Teatrze Wybrzeże z kolei można podziwiać znany spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Sztuka ta była również filmowana, co świadczy o jej renomie oraz uwielbieniu widzów. Główna bohaterka, Blanche DuBois, jest osobą niezrównoważoną psychicznie, a także nimfomanką, która żyje w wykreowanym przez siebie świecie iluzji. Sztuka jest bardzo psychologiczna i dotyka ważnych kwestii, takich jak tożsamość oraz erotyzm.

„Matka Joanna od Aniołów”

„Matka Joanna od Aniołów” to z kolei spektakl na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Wspaniała kreacja zakonnic opętanych przez złe duchy na pewno zrobi ogromne wrażenie. W roli tytułowej możemy podziwiać Małgorzatę Kożuchowską. Warto więc zajrzeć do Teatru Narodowego i zobaczyć ten spektakl.

„My Fair Lady”

Kolejnym ciekawym musicalem będzie propozycja Opery na Zamku w Szczecinie – „My Fair Lady” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Choreografia została przygotowana przez Jarosława Stańka i Katarzynę Zielonkę. Musical powstał w USA w 1956 roku na podstawie sztuki „Pigmalion” George’a Bernarda Shawa.

„Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku”

Fani poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta powinni zarezerwować miejsca w Teatrze Starym w Krakowie. Odbędzie się tam premiera spektaklu „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku”. Został stworzony na podstawie pięknej korespondencji tych wspaniałych poetów. Spektakl wyreżyserował Mikołaj Grabowski.

„Polita”

Niezwykle intrygującym spektaklem jest „Polita” wykonana w technologii 3D. Janusz Józefowicz wykorzystał nowoczesną technologię trójwymiarową na scenie, scenografia nie była więc potrzebna, a ilość wizualizacji idealne dopełniła akcję. Przy żywym planie ta technologia robi ogromne wrażenie i dzięki niej widzowie znacznie lepiej wczuwają się w odgrywane sceny oraz mają wrażenie bliskości aktorów.

Mistrz i Małgorzata

W tej technologii zostało również zrealizowane słynne dzieło „Mistrz i Małgorzata” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Realizacją przedsięwzięcia także zajął się Janusz Józefowicz. W połączeniu z muzyką Janusza Stokłosy i tekstami piosenek Andrzeja Poniedzielskiego musical ten jest bardzo interesującym wydarzeniem. Możemy liczyć na niezwykłe widowisko.

Fot. cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*