WYDARZENIA

„Bryza – pierwszy film performatywny” – premiera

„Bryza – pierwszy film performatywny” –  premiera
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

30 grudnia sopocki Art Inkubator Goyki 3 zaprasza na pokaz premierowy w formie online pierwszego filmu performatywnego.

Co się stanie, kiedy w filmie aktorzy zostaną zastąpieni przez performerów? Odpowiedź na te pytanie będzie można uzyskać, oglądając najnowsze dzieło artysty Oskara Chmioły. Inspiracją dla powstania filmu była powieść Stanisława Lema pt. „Głos Pana”. Film rozpoczyna się od ukazania grupy przybyszów z różnych planet, którzy pojawiają się nad Bałtykiem, wzbudzając zdziwienie przechodniów. Wkrótce jeden z nich zostaje porwany przez grupę zamaskowanych sprawców. Jak podkreśla twórca filmu:

To przykład nowego rodzaju kina oraz nowy sposób prezentacji sztuki efemerycznej.

„Bryza – pierwszy film performatywny” z gatunku science fiction realizuje wszystkie założenia manifestu kina performatywnego. Najważniejsze z nich to odejście od imitowania rzeczywistości oraz nadużywania fikcji filmowej. Zamiast aktorów w filmie występują performerzy, z kolei reżyser staje się kuratorem artystycznym. Nie ma gotowego scenariusza, natomiast mamy do czynienia z planem sytuacyjnym, w którym również operatorzy, jak i technicy sami są jego uczestnikami i mogą być ukazani w filmie w czasie swojej pracy. Film zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Kim jest Oskar Chmioła?

To pochodzący z Lublina artysta wizualny i konceptualista, który na co dzień mieszka i pracuje w Szczecinie. Jest absolwentem ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom I stopnia ze Sztuki i Techniki Operatorskiej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Spełnia się jako działacz społeczny i inicjator wielu projektów artystycznych w zakresie sztuki wizualnej i performance. Prowadzi również zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży. W 2017 roku otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jest również tegorocznym stypendystą gminy Miasta Sopotu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*