LITERATURA

10 ciekawostek o życiu Wisławy Szymborskiej

10 ciekawostek o życiu Wisławy Szymborskiej
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wisławy Szymborskiej po prostu nie wypada nie znać. W 1996 roku zdobyła za swoją twórczość literacką Nagrodę Nobla. Czy znamy zawiłości życia tej słynnej postaci? Przedstawiamy 10 wybranych ciekawostek, o których zapewne nie mieliście wcześniej pojęcia.

1. Spokój przede wszystkim

Wisława Szymborska uważana była za osobę bardzo skromną. Pomimo wielkiej międzynarodowej sławy bardzo nienawidziła rozgłosu i tylko nielicznych wpuszczała z butami w swoje życie prywatne. Ceniła przede wszystkim spokój. Unikała wywiadów i wydarzeń, co było szczególnie trudne po zdobyciu Nagrody Nobla. Podobno po uzyskaniu tej prestiżowej nagrody w wyniku rozgłosu zamknęła się na dwa lata i nie była w stanie napisać ani jednego wiersza.

2. Drugie imię

Wisława Szymborska tak naprawdę nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska (później Szymborska-Włodek), ale na co dzień posługiwała się swoim drugim imieniem. Rodzina zwracała się do niej Ichna, co było zdrobnieniem od Marii.

3. Wojna

Po wybuchu II wojny światowej Wisława Szymborska zaczęła pracować na kolei (jako urzędniczka), aby uniknąć wywiezienia na roboty w głąb Rzeszy lub do obozu pracy.

4. Studia

Podczas wojny pobierała naukę na tajnych kompletach, a po jej zakończeniu podjęła się studiów polonistycznych, zgodnych z jej upodobaniami, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem jednak zmieniła kierunek na socjologię, ale koniec końców nigdy studiów nie ukończyła (ze względu na trudną sytuację materialną).

5. Talent plastyczny

Noblistka jest znana ze swoich wierszy, ale uznawano również jej talent plastyczny. Często zajmowała się stroną graficzną swoich dzieł, ale nie tylko. Tworzyła rysunki np. do podręcznika do nauki języka angielskiego oraz dla swoich znajomych.

6. Fanka kiczu

Pomimo literackich sukcesów i niebywałego talentu prywatnie nazywano ją wielką fanką kiczu. Uwielbiała nieskomplikowane perypetie rozgrywające się w telewizyjnych serialach, zbierała stare pocztówki i czasopisma, różne bibeloty czy gadżety. Z każdej podróży przywoziła jakieś drobiazgi i obdarowywała nimi znajomych.

7. Pisanie piosenek

Wisława Szymborska dostała propozycję napisania dla Edyty Górniak tekstu piosenki, jednak odmówiła. Nie wiadomo, czy zrobiła to ze względu na stosunek do piosenkarki, czy po prostu nie chciała tworzyć tekstów piosenek.

8. „Kot w pustym mieszkaniu”

Ten jeden z najsłynniejszych wierszy poetki został opublikowany w 1991 roku w czasopiśmie „Odra”, a potem włączony do tomiku „Koniec i początek” z 1993. W ciekawy sposób poprzez obecność kota autorka opisała pustkę po stracie bliskiej osoby. To wiersz napisany po śmierci jej partnera, Kornela Filipowicza, z którym nie łączyły jej więzi małżeńskie.

9. Ulubiony

Wisława Szymborska za najwybitniejszego polskiego poetę uważała Bolesława Leśmiana. Ceniła również mocno twórczość Czesława Miłosza.

10. Wiersze na starych kartkach

Wisława Szymborska swoje wiersze pisała na maszynie, w tradycyjny sposób. Nie używała komputera.

Noblistka

Szymborska to polska poetka i eseistka o wielkim talencie literackim. Dla wielu to jednak przede wszystkim laureatka literackiej Nagrody Nobla. Pomimo ogromnej sławy pozostała osobą skromną, trzymającą się swoich zasad. Zmarła osiem lat temu, ale do dzisiaj jej wiersze cieszą się wielką popularnością na całym świecie.

Zdjęcie główne: Emily/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*