FILM

Najbardziej dochodowe produkcje w historii filmu

Najbardziej dochodowe produkcje w historii filmu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jaki film był najbardziej dochodową produkcją w historii kina? Czy najbardziej dochodowe filmy są też na liście najpopularniejszych? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Kasowe filmy – lista

Co jakiś czas świat kina obiega informacja o zawirowaniach na liście najbardziej dochodowych produkcji filmowych. Lista filmów o najwyższych wpływach jest długa, a pierwsze dwa miejsca dzieli niewielka różnica. Najbardziej kasowe filmy przyniosły zyski na poziomie niemal 2,8 mld dolarów amerykańskich. Jakie filmy znajdują się na górze listy najbardziej kasowych filmów w historii kina? Odpowiedź poniżej.

Avatar – najbardziej dochodowy film wszechczasów

Pierwsze miejsce w kategorii najbardziej kasowych filmów od 2009 roku zajmuje „Avatar” Jamesa Camerona. Ten amerykański film science fiction osiągnął przychód na poziomie 2 798 579 794 dolarów. Utwór, który został nagrodzony trzema Oscarami (za najlepszą scenografię, najlepsze zdjęcia oraz najlepsze efekty specjalne), obejrzało w kinach około 100 milionów widzów.

Avengers: Koniec gry

Drugie miejsce z niewielką stratą do lidera zajął film „Avengers: Koniec gry” z 2019 roku. Film wyreżyserowali bracia Anthony i Joe Russo. „Avengers: Koniec gry” to  amerykański fantastycznonaukowy film akcji, którego przychód to 2 797 800 564 dolarów.

Co ciekawe, przez pewien czas ten film zajmował pierwsze miejsce na liście najbardziej kasowych filmów, jednak w marcu 2021 roku Avatar powrócił do kin w Chinach i jego przychód powiększył się na tyle, że zepchnął „Avengers” na drugie miejsce.

Titanic

Trzecie miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów w historii kina zajmuje zdobywca 11 Oscarów. To drugi film Jamesa Camerona w trójce najbardziej kasowych filmów.

„Titanic” to też pierwszy film, który przekroczył barierę 1 mld dolarów przychodów. Premiera filmu miała miejsce w 1997 roku i był on wyświetlany w kinach w Stanach Zjednoczonych przez dwieście osiemdziesiąt jeden dni – najdłużej w historii kina!

Najbardziej kasowe filmy po uwzględnieniu inflacji

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby lista najbardziej kasowych filmów po uwzględnieniu inflacji? Dużo się na niej dzieje! Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje „Przeminęło z wiatrem”, czyli film z 1939 roku, który zdobył 9 Oscarów. Przychód z tego filmu po uwzględnieniu zmian w wartości pieniądza osiągnąłby wynik 3 728 000 000 dolarów (przychód zarejestrowany to 400 176 459 dolarów). 

„Przeminęło z wiatrem” zgromadziło w kinach około 230 milionów widzów – dla przypomnienia, „Avatar” obejrzało około 100 milionów widzów. Różnica jest zatem ogromna i pokazuje skalę popularności adaptacji tej powieści.

Drugie miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów po uwzględnieniu inflacji zajmuje „Titanic” (po przeliczeniu 3 272 000 000 dolarów), a trzecie „Avatar” (przychód z inflacją 3 230 000 000 dolarów).

Magiczną barierę 3 miliardów dolarów przychodu po inflacji przekraczają też „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja” z 1977 roku (przychód z inflacją 3 061 000 000 dolarów) i plasują się na czwartym miejscu najbardziej kasowych filmów po uwzględnieniu inflacji.

Zdjęcie główne: Jon Tyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*