SZTUKI WIZUALNE

Modni malarze ostatnich lat

Modni malarze ostatnich lat
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Malarstwo to sztuka wymagająca. Każdy się z nią zetknął, jednak współczesne malarstwo stanowi temat trudniejszy. Tym razem przedstawiamy malarzy współczesnych, którzy aktualnie rządzą na scenie artystycznej.

Cecily Brown

Brytyjska malarka urodzona w 1969 roku. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy olejne, do najsłynniejszych należą: „The Girl Who Had Everything” (z 1998 roku) i „Couple” (z 2004 roku). Obecnie malarka mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

GL Brierley

Brytyjski malarz urodzony w 1965 roku, od dawna sławny, aktywny na scenie międzynarodowej. Miał liczne wystawy m.in. w Europie i w USA. W obrazach jego styl łączy się z neobarokiem, przypomina rzeźbiarstwo. Do znanych obrazów należą m.in. „Winifred” czy „Retskirt II”.

Kristina Alisauskaite

Litewska malarka tworząca prace minimalistyczne, obrazujące momenty wyciągnięte z rzeczywistości, okraszone uczuciami – zwykle pustki lub samotności. To nietypowe obrazy, w których wydaje się, jakby czegoś brakowało, np. postać nie ma twarzy.

Carla Busuttil

Urodzona w 1982 w RPA. W swoich obrazach przedstawia zwykle karykaturalny portret społeczeństwa, nie stroniąc od odwołań do osób publicznych (np. Margaret Thatcher). Do najsłynniejszych prac należą „Great British Smile” czy „Alles Ist Schwindel”.

André Hemer

Malarz z Nowej Zelandii w swojej twórczości zajmuje się tematem nieprzeciętnym, granicami między tradycyjnym malarstwem a mediami cyfrowymi, posiłkuje się przy tym abstrakcją. Jest autorem projektów w przestrzeni miejskiej m.in. w Korei, Nowej Zelandii i Australii.

Ewa Juszkiewicz

A może ktoś z Polski? Ewa Juszkiewicz to malarka urodzona w 1984 roku w Gdańsku, która zajmuje się także rysunkiem, kolażem oraz animacją. W jej twórczości dominują przede wszystkim portrety kobiet (odwołuje się szczególnie do dzieł flamandzkich mistrzów) z nietypowymi twarzami, które zniekształca w fantazyjny sposób (czerpie z surrealizmu), łącząc pozornie niepasujące ze sobą elementy. W swoich pracach stawia pytania m.in. o granice piękna i brzydoty.

Paweł Śliwiński

Paweł Śliwiński tworzy surrealistyczne światy, pełne abstrakcji i figuracji. Śliwiński współpracuje z Tymkiem Borowskim, m.in. założyli Galerię Herostrates, która reprezentuje nieistniejących artystów.

Łukasz Stokłosa

W swoich pracach inspiruje się kulturą masową, sięga po filmy i seriale w estetyce noir. Stąd pojawiają się obrazy romantyczne i dekadenckie, mieszające się z wątkami homoseksualnymi. Łukasz Stokłosa często zestawia ze sobą spokojne tło z mocnym akcentem, często zadziwia niejednego widza.

Jakub Julian Ziółkowski

Jest wyjątkowo znany w Polsce i na świecie ze względu na swoje mocno surrealistyczne obrazy zawierające w sobie także abstrakcję, groteskę, kubizm, op-art czy sztukę orientalną. W swoich pracach przedstawia pozornie chaotyczne światy z nagromadzonymi zniekształconymi stworzeniami i postaciami. Do najsłynniejszych jego dzieł należy „Bestiarium”, prezentowane poniżej.

Malarstwo wczoraj a dzisiaj

Współczesne malarstwo łączy w sobie głównie surrealistyczne i abstrakcyjne spojrzenia na aktualną tematykę. Tradycyjne malarstwo dyskutuje m.in. z mediami cyfrowymi, odwołuje się do osób publicznych, łączy w sobie wiele cech. Przeraża i daje nadzieję. To nie zerwanie z dotychczasowym spojrzeniem, a raczej kontynuacja dawnych prądów i ich odsłona w nowej formie.

Zdjęcie główne: Thirdman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*