Malarstwo to sztuka wymagająca. Każdy się z nią zetknął, jednak współczesne malarstwo stanowi temat trudniejszy. Tym razem przedstawiamy malarzy współczesnych, którzy aktualnie rządzą na scenie artystycznej.
Brytyjska malarka urodzona w 1969 roku. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy olejne, do najsłynniejszych należą: „The Girl Who Had Everything” (z 1998 roku) i „Couple” (z 2004 roku). Obecnie malarka mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Brytyjski malarz urodzony w 1965 roku, od dawna sławny, aktywny na scenie międzynarodowej. Miał liczne wystawy m.in. w Europie i w USA. W obrazach jego styl łączy się z neobarokiem, przypomina rzeźbiarstwo. Do znanych obrazów należą m.in. „Winifred” czy „Retskirt II”.
Litewska malarka tworząca prace minimalistyczne, obrazujące momenty wyciągnięte z rzeczywistości, okraszone uczuciami – zwykle pustki lub samotności. To nietypowe obrazy, w których wydaje się, jakby czegoś brakowało, np. postać nie ma twarzy.
Urodzona w 1982 w RPA. W swoich obrazach przedstawia zwykle karykaturalny portret społeczeństwa, nie stroniąc od odwołań do osób publicznych (np. Margaret Thatcher). Do najsłynniejszych prac należą „Great British Smile” czy „Alles Ist Schwindel”.
Malarz z Nowej Zelandii w swojej twórczości zajmuje się tematem nieprzeciętnym, granicami między tradycyjnym malarstwem a mediami cyfrowymi, posiłkuje się przy tym abstrakcją. Jest autorem projektów w przestrzeni miejskiej m.in. w Korei, Nowej Zelandii i Australii.
A może ktoś z Polski? Ewa Juszkiewicz to malarka urodzona w 1984 roku w Gdańsku, która zajmuje się także rysunkiem, kolażem oraz animacją. W jej twórczości dominują przede wszystkim portrety kobiet (odwołuje się szczególnie do dzieł flamandzkich mistrzów) z nietypowymi twarzami, które zniekształca w fantazyjny sposób (czerpie z surrealizmu), łącząc pozornie niepasujące ze sobą elementy. W swoich pracach stawia pytania m.in. o granice piękna i brzydoty.
Paweł Śliwiński tworzy surrealistyczne światy, pełne abstrakcji i figuracji. Śliwiński współpracuje z Tymkiem Borowskim, m.in. założyli Galerię Herostrates, która reprezentuje nieistniejących artystów.
W swoich pracach inspiruje się kulturą masową, sięga po filmy i seriale w estetyce noir. Stąd pojawiają się obrazy romantyczne i dekadenckie, mieszające się z wątkami homoseksualnymi. Łukasz Stokłosa często zestawia ze sobą spokojne tło z mocnym akcentem, często zadziwia niejednego widza.
Jest wyjątkowo znany w Polsce i na świecie ze względu na swoje mocno surrealistyczne obrazy zawierające w sobie także abstrakcję, groteskę, kubizm, op-art czy sztukę orientalną. W swoich pracach przedstawia pozornie chaotyczne światy z nagromadzonymi zniekształconymi stworzeniami i postaciami. Do najsłynniejszych jego dzieł należy „Bestiarium”, prezentowane poniżej.
Współczesne malarstwo łączy w sobie głównie surrealistyczne i abstrakcyjne spojrzenia na aktualną tematykę. Tradycyjne malarstwo dyskutuje m.in. z mediami cyfrowymi, odwołuje się do osób publicznych, łączy w sobie wiele cech. Przeraża i daje nadzieję. To nie zerwanie z dotychczasowym spojrzeniem, a raczej kontynuacja dawnych prądów i ich odsłona w nowej formie.
Zdjęcie główne: Thirdman/pexels.com