SZTUKI WIZUALNE

Gustav Klimt – ciekawostki z życia twórcy słynnego „Pocałunku”

Gustav Klimt – ciekawostki z życia twórcy słynnego „Pocałunku”
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uwierzylibyście, że ten słynny malarz kobiecych postaci w życiu prywatnym bał się miłości? Czym jeszcze mógłby Was zaskoczyć twórca najsłynniejszych kobiecych przedstawień? Oto kilka ciekawostek z życia malarza.

Gustav Klimt, autor ponad 160 obrazów zdecydowaną większość z nich poświęcił kobietom. Inspirowały go i fascynowały. W swoich dziełach celebrował kobiecą seksualność, a unikalnym stylem otworzył nowy rozdział w dziejach sztuki. Założone przez niego w 1897 roku Stowarzyszenie Artystów Austriackich „Secesja” wyłamywało się z głównego wówczas nurtu sztuki. Klimt, poszukując nowego stylu, zapisał się na kartach historii sztuki jako jeden z najsłynniejszych malarzy wszech czasów.

Wielki, skromny król secesji

Chociaż swoim malarstwem zrewolucjonizował sztukę i stał na czele wiedeńskiego modernizmu, to w życiu prywatnym pozostał skromnym, niepewnym siebie człowiekiem. Przez całe życie mieszkał z matką. Jego ulubionym strojem był prosty kitel malarski. Nie lubił mówić o sobie i zawsze odsyłał wprost do swoich dzieł. Klimt nigdy nie namalował swojego autoportretu. Mawiał, że nie interesuje go własna osoba jako przedmiot malarstwa. Za to zdecydowanie ciekawiły go kobiety. 

Liczne romanse, żadnej miłości

Przynajmniej tak twierdził sam artysta. Podobno Klimt mawiał, że boi się miłości, ale słynął z wielu kochanek. Cały Wiedeń plotkował o jego licznych romansach z modelkami i zamożnymi kobietami, które zamawiały u niego obrazy. Była jednak w jego życiu osoba, która towarzyszyła mu przez cały czas i którą nazywał swoją przyjaciółką – to Emilie Flöge, projektantka i jedna z muz Gustava Klimta.

Złote damy Klimta

Muzy Gustava Klimta – to temat, który zaprowadzi nas do jego najsłynniejszych obrazów. Dzieła takie jak „Pocałunek”, „Złota Adela” czy „Judyta z głową Holofernesa” powstały dzięki inspiracji kobiet, które uwielbiał, bądź z ich bezpośrednim udziałem. 

Emilie Flöge

Wspomniana już projektantka była najbliższą przyjaciółką wielkiego malarza. Badacze sztuki twierdzą, że na słynnym „Pocałunku” widnieje sam Gustav Klimt wraz z Emilie Flöge, a obraz miał powstać jako wyraz łączącej ich relacji. Po latach od jego powstania znaleziono szkice głowy kobiety znajdującej się na obrazie – podpisane imieniem Emilie.

Adele Bloch-Bauer

Ta zamożna dama znajduje się na wielu słynnych obrazach Klimta. Portret Adele Bloch-Bauer I, zwany także „Złotą Adelą”, wiąże się z dramatyczną historią kradzieży przez nazistów i wieloletnimi próbami odzyskania obrazu przez rodzinę Adele. Historia ta została przedstawiona w filmie „Złota dama” Simona Curtisa.

Eugenia i Mäda Primavesi

Matka i córka Primavesi są bohaterkami słynnych kwiecistych dzieł Klimta, pochodzących z późniejszego okresu jego twórczości. Portret Eugenii długo uchodził za zaginiony, kiedy pod koniec życia bohaterki obrazu okazało się, że przez cały czas ukrywała go w domu rodzinnym, chcąc chronić w ten sposób swoją prywatność. W 1987 roku sprzedano go na aukcji Sotheby’s za rekordową wówczas sumę 3 850 000 dolarów.

Zdolny malarz, ubogi chłopiec

Talent Klimta zauważono bardzo wcześnie. Już w wieku 14 lat otrzymał stypendium na prestiżowy Uniwersytet Sztuki Stosowanej w Wiedniu. Pochodził z ubogiej rodziny, dlatego, aby zarobić na życie, pracował także jako ilustrator wiedeńskich magazynów, takich jak: „Jugend”, „Neye Freie Presse” czy „Wiener Mode”. Wiele z zamieszczonych tam ilustracji to obecnie jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Gustava Klimta.

Zdj. główne: Guido Fuà/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*