DESIGN

Navy Chair – jak klasyczne krzesło podbiło rynek wnętrz?

Navy Chair – jak klasyczne krzesło podbiło rynek wnętrz?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prosty design, surowy wygląd i aluminium – jak to się stało, że Navy Chair stało się jednym z najbardziej popularnych krzeseł na świecie? Poznaj jego historię.

Nawet jeśli widzieliście je wielokrotnie w serialach takich jak „Dr House”, „Seks w wielkim mieście”, „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku” czy w filmie „Matrix”, mogliście nie zwrócić na nie uwagi. Navy Chair to krzesło o bardzo prostym designie, które nie rzuca się w oczy. Mimo to stało się jednym z najsłynniejszych krzeseł w historii amerykańskiego wzornictwa. 

Historia Navy Chair – krzesło bojowe

Krzesło Navy Chair zaprojektowano na zlecenie amerykańskiego rządu podczas II wojny światowej na potrzeby amerykańskiej marynarki wojennej. Firma EMECO miała zrobić krzesło, które sprawdzi się na okrętach wojennych i przetrwa wybuchy torped, korozję oraz działanie słonej wody. 

Stwórz lekkie, ale mocne krzesła, takie na całe życie

– tak miały brzmieć wytyczne dla projektantów EMECO. Tak powstało Navy Chair.

Po zakończeniu wojny krzesło rozprowadzane było do szpitali, więzień i urzędów. Jego prosty design i wytrzymałość doskonale sprawdzały się w tego rodzaju miejscach. Jednak droga Navy Chair miała wieść dalej – przez luksusowe restauracje, eleganckie salony i rezydencje aż po plany filmowe popularnych seriali i filmów.

Jak Navy Chair stało się hitem w świecie wnętrz?

W 1979 r. firma EMECO produkująca krzesła Navy Chair znalazła się w trudnej sytuacji – rządowe kontrakty wygasły i nie było już zapotrzebowanie na krzesła w instytucjach publicznych. Przed bankructwem uchronić firmę mógł jedynie rynek cywilny. 

Po przejęciu EMECO przez Jaya Buchbindera, a następnie jego syna Gregga, udało się wypromować krzesło na rynku wnętrz do tego stopnia, że stało się ono ulubieńcem projektantów i dekoratorów wnętrz. Navy Chair zaczęło pojawiać się m.in. w restauracjach i knajpkach w Nowym Jorku. 

Potem rozsławił je również Phillipe Starck, który przez pewien czas współpracował z EMECO. To dzięki niemu krzesło znalazło się w luksusowych hotelach, restauracjach i rezydencjach bogaczy. Do swoich salonów mody zamówił je także sam Giorgio Armani!

Konstrukcja Navy Chair

Słynne amerykańskie krzesło od czasów II wojny światowej nadal produkuje się tą samą metodą. Cały proces produkcyjny trwa dwa tygodnie i liczy aż siedemdziesiąt siedem etapów. Każde krzesło wyrabiane jest ręcznie i powstaje z dwunastu zespawanych ze sobą elementów. Następnie cały mebel poddaje się obróbce cieplnej – szczegóły tego procesu utrzymywane są w tajemnicy, bowiem to dzięki niemu Navy Chair jest tak mocne i wytrzymałe. 

Podobno podczas pokazowego eksperymentu Witton C. Dinges, inżynier firmy EMECO, zrzucił Navy Chair z szóstego piętra. W efekcie krzesło miało jedynie kilka zadrapań, a cała jego konstrukcja pozostała nienaruszona.

Jego ergonomiczny kształt oraz niewielka waga (3,5 kg) to kolejne atuty krzesła. Posiada też charakterystyczne odbicie pośladków na siedzisku, co wpływa na komfort jego użytkowania. Do momentu wkroczenia na rynek wnętrzarski produkowano je w naturalnej barwie surowego aluminium, później natomiast zaczęło pojawiać się w różnych kolorach.

zdj. główne: 43 Clicks North/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*