SZTUKI WIZUALNE

Artystyczne efekty izolacji – wystawa „Zmniejszanie dystansu”

Artystyczne efekty izolacji – wystawa „Zmniejszanie dystansu”
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
PATRONAT MEDIALNY

Studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przygotowały wyjątkowy wernisaż prac powstałych w czasie odosobnienia w wyniku epidemii koronawirusa.

Prace młodych artystek będzie można oglądać stacjonarnie w Galerii Bałuckiej przy ulicy Stary Rynek 2 w Łodzi. Pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić wystawę już 27 lutego. Dzień wcześniej na facebookowym profilu Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż on-line, podczas którego zainteresowani miłośnicy nowoczesnej sztuki z całej Polski będą mogli obejrzeć dzieła młodych artystek. Wystawa w wirtualnej formie rozpocznie się o godzinie 18:00, a dostęp do niej będzie bezpłatny.

Autorki projektu

Viktoria Górko, Natalia Konca i Alicja Ostrowska to artystki, które przygotowały wystawę „Zmniejszanie dystansu”. Studentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych za swoją działalność twórczą zostały już wyróżnione nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 37. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w kategorii Sztuki Piękne. Autorki wystawy na co dzień studiują w pracowniach ubioru i tkanin oraz rysunku, zajmując się projektowaniem tkanin drukowanych, dywanów, obiektów do wnętrz, grafik komputerowych, plakatów czy sitodruku. Wszystkie znane im techniki zostały użyte do przygotowania eksponatów. Prace młodych artystek można także śledzić na ich profilach w mediach społecznościowych.

Inspiracje

Zebrane dzieła powstawały w czasie trwania narodowego lockdownu spowodowanego epidemicznymi obostrzeniami. Zamknięte w swoich mieszkaniach artystki miały okazję zmierzyć się ze swoimi przemyśleniami i przelać emocje w dzieła różnych sztuk plastycznych. Wśród tematów poruszanych na ekspozycji znajdują się aktualne problemy społeczne w Polsce, kondycja popkultury, codzienne zmagania artystek z pandemiczną rzeczywistością czy kłopoty z akceptacją własnego ciała. Jedną z silnych inspiracji do powstania wystawy był również Konkurs na Słowo 2020 roku. Wśród wyróżnionych określeń znalazły się, między innymi: kobieta, apostazja, koronawirus, aborcja, strajk, kwarantanna, znoszenie obostrzeń czy w końcu tytułowe dla wystawy zmniejszanie dystansu.

Natalia Konca, Życie w kwadracie, 2020, ręcznie malowane kafelki

Eksponaty

Na wystawie „Zmniejszanie dystansu” będzie można obejrzeć dzieła stworzone w różnorodnych technikach plastycznych. Autorki stworzyły szkice, fotografie, cyfrowy druk na tkaninie, instalacje, film czy malarstwo. Jak podkreśla jedna z autorek wystawy współczesna sztuka stałą się zbyt wyniosła oddalając się do odbiorców, którzy mają jej najsilniej doświadczać. Z tego te powodu wernisaż opowiadający o globalnie trudnym roku 2020, światowej pandemii i międzynarodowych kryzysach stara się przyjąć perspektywę jednostki, która w swoim małym świecie zmaga się z równie trudnymi elementami rzeczywistości.

Viktoria Górko, Pamiętnik, fragment cyklu miniatur, 2019-2021, akryl na płótnie

fot. materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*