MUZYKAWYDARZENIA

Hans Zimmer – poznaj najciekawsze fakty z życia słynnego kompozytora

Hans Zimmer – poznaj najciekawsze fakty z życia słynnego kompozytora
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Myśląc o wybitnych kompozytorach muzyki filmowej, nie sposób pominąć Hansa Zimmera. Wybitny autor i laureat Oscara zasłynął między innymi ścieżką dźwiękową z takich hitów popkultury, jak ‘’Król Lew’’, ‘’Karmazynowy przypływ’’, czy ‘’Mroczny rycerz’’. Za co należy cenić niemieckiego artystę? Oto najważniejsze informacje o jego karierze.   

Młode lata

Hans Zimmer pochodzi z Frankfurtu nad Menem, gdzie przyszedł na świat 12 września 1957 r. w rodzinie o korzeniach żydowskich. Uważa się go za genialnego samouka. Grać na fortepianie uczył się sam. Uczący go wcześniej nauczyciel stwierdził, że chłopak jest za słaby i nie poradzi sobie z grą na instrumencie. Studia w Londynie nie zapowiadały jednak tego, że Hans Zimmer stanie się wybitnym twórcą muzyki filmowej.

Początki w branży

Kariera Hansa Zimmera jako kompozytora rozpoczęła się w końcu lat 70. Wówczas poznał Trevora Horna i Geoffa Downesa, z którymi założył zespół popowy The Buggles. Grupa zasłynęła przede wszystkim utworem ‘’Video Killed in the Radio Star’’ z 1979 r. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie ten teledysk jako pierwszy wyemitowała powstająca wówczas stacja MTV.

Muzyka filmowa i polski wątek

Kariera Hansa Zimmera potoczyła się jednak inaczej. Ważnym etapem było nawiązanie współpracy z kompozytorem Stanleyem Myersem. Dzięki niej uzyskał możliwość stworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu ‘’Fucha’’, który powstał w 1982 r. w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. 

‘’Rain Man’’ i pierwsza nominacja do Oscara

Stworzona w 1988 r. ścieżka dźwiękowa do filmu Barry’ego Levinsona ‘’Rain Man’’ sprawiła, że o Hansie Zimmerze zrobiło się głośno. Obraz z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem otrzymał cztery Oscary i aż jedenaście nominacji. Jedną z tych ostatnich uzyskało również dzieło niemieckiego kompozytora. 

Oscar za ścieżkę dźwiękową do ‘’Króla Lwa’’

Hans Zimmer trafił na szczyt popularności po tym, gdy Oscarem nagrodzono jego ścieżkę dźwiękową do ‘’Króla Lwa’’. Sukces był o tyle większy i bardziej znaczący, że film stał się jednym z najbardziej ikonicznych i rozpoznawalnych dzieł popkultury schyłku XX w. Wróżyło to Zimmerowi kolejne wyzwania i wielkie realizacje. Jego dziełami zapełniły się ścieżki filmowe głośnych filmów. Chodzi między innymi o:

  • ‘’Karmazynowy przypływ’’,
  • ‘’Cienką czerwoną linię’’,
  • ‘’Ostatniego samuraja’’,
  • ‘’Interstellar’’,
  • ‘’Gladiatora’’,
  • ‘’Incepcję’’.

Dla jego kompozycji charakterystyczne było  łączenie orkiestry symfonicznej z syntezatorami elektronicznymi i dźwiękami, które zostały wygenerowane dzięki nowoczesnym technologiom komputerowym. 

Hans Zimmer – Inception: Time – Orchestra Version

Nagrody i nominacje

Hans Zimmer został kilkadziesiąt razy nominowany do czołowych nagród, które mogą zdobyć autorzy muzyki filmowej  na poziomie międzynarodowym. Wśród nich nagrodzone zostały oprócz wspomnianego ‘’Króla Lwa’’ uhonorowanego Oscarem:

  • ‘’Król Lew’’ – Złoty Glob,
  • ‘’Gladiator’’ – Złoty Glob,
  • ‘’Karmazynowy przypływ’’ – nagroda Grammy,
  • ‘’Mroczny rycerz’’ – nagroda Grammy.

Pozostała działalność Hansa Zimmera 

Niemiecki kompozytor nie poprzestaje tylko na tworzeniu muzyki. Jego działania prowadzą także do łączenia ze sobą przedstawicieli środowiska kompozytorów muzycznych. Warto w tym miejscu wspomnieć o inicjatywie, którą Zimmer podjął w końcu lat 90. wraz z Jayem Rifkinem. Swoją działalność zapoczątkowała wtedy ‘’Media Ventures’’, czyli pierwsza zarejestrowana organizacja kompozytorów muzyki filmowej w Hollywood. Dla jej członków charakterystyczne było komponowanie utworów łączących cechy symfoniczne z muzyką elektroniczną. Widać w tym duży wpływ Hansa Zimmera i jego stylu. Wśród jej członków można wymienić między innymi Lisę Gerrard czy Johna Powella. 

W trakcie trasy koncertowej ‘’Hans Zimmer on Tour’’ odwiedził między innym Polskę. Zagrał w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Była to pierwsza taka trasa koncertowa w karierze muzyka. 

Fot. Frazer Harrison/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*