SZTUKI WIZUALNE

Sztuka nowoczesna – muzea, które warto zobaczyć

Sztuka nowoczesna – muzea, które warto zobaczyć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Muzea sztuki nowoczesnej są ciekawymi miejscami do zwiedzania, zwłaszcza jeśli jesteśmy koneserami takiej rozrywki. Ciekawym miejscem jest na pewno Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego wystawy łączą często sztuki plastyczne z wizualnymi. Oprócz tego miejsca warto zajrzeć również do innych muzeów, które pokazują całkiem nową twarz sztuki nowoczesnej jako bardzo nowatorskiego spojrzenia na świat oraz zmiany społeczne, jakie w nim zachodzą.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Choć Kraków kojarzy nam się głównie z Muzeum Narodowym czy Muzeum Archeologicznym, to Muzeum Sztuki Współczesnej może być dla nas kolejnym punktem do zwiedzenia podczas pobytu w królewskim mieście. MOCAK powstał w 2011 roku. Pojawiają się w nim wystawy prezentujące międzynarodową sztukę najnowszą. Placówka prowadzi również ciekawe zajęcia edukacyjne dla grup oraz projekty badawcze, w których młodzi naukowcy odkrywają nowe trendy w sztuce współczesnej. Muzeum skupia się głównie na ostatnich 20 latach sztuki nowoczesnej, powojennej awangardzie oraz konceptualizmie. Wystawy pokazują bardzo interesujące i unikatowe przykłady dzieł sztuki, które wskazują sens tworzenia oraz codzienność, dzięki której sztuka może się rozwijać i zmieniać.

Głównym celem muzeum jest pokazywanie sztuki współczesnych twórców krakowskich. Obecnie można podziwiać m.in. wystawę Artyści z Krakowa prezentującą twórców związanych z Krakowem i urodzonych w latach 50. i 60. Wystawa Artysta i Redaktor, czynna do 21.03.2021 roku, prezentuje prace artystów, którzy tworzyli nie tylko za pomocą pędzla, ale również realizowali się w sztukach opartych na słowie i obrazie. Ich osobowość oraz bardzo oryginalny styl mocno wpisał się w życie kulturalne Krakowa.

Muzeum Sztuki Współczesnej Mumok

To muzeum położone w Dzielnicy Muzeów w Wiedniu, które koniecznie musi odwiedzić fan sztuki współczesnej. Można znaleźć tam instalacje, obrazy, grafiki oraz zdjęcia, które idealnie oddają nowoczesną awangardę. Najwięcej wystaw skupia się na sztuce przełomu XIX i XX wieku. To wtedy zaczęli tworzyć konstruktywiści i kubiści. Sztuka przybierała formę bardziej minimalistyczną oraz mniej realistyczną. Tam znajdziemy słynne dzieła Andy’ego Warhola czy Pabla Picassa. Nie zabraknie również Gerharda Richtera i Yoko Ono. Wszystkie ich dzieła miały niebagatelny wpływ na popkulturę i na dobre wpisały się w historię sztuki współczesnej. Na powierzchni aż 4800 metrów kwadratowych znaleźć można słynne dzieła artystów współczesnych, którzy tworzyli i rozwijali awangardę. Sam budynek muzeum również powinien zwrócić naszą szczególną uwagę. Od 2011 roku mieści się w nim kino stworzone przez słynnego artystę – Heimo Zoberninga. Prezentowane są w nim połączenia sztuk wizualnych ze sztuką piękną. Muzeum daje nam wyobrażenie o wielkich przekształceniach oraz rozwoju sztuki współczesnej na przełomie wieków.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg

Położenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest bardzo majestatyczne i jeszcze bardziej podnosi jego rangę. Można znaleźć je na grzbiecie góry Mönchsberg, zaraz ponad dachami Starego Miasta w Salzburgu. Barokowy styl okolicy nieco odróżnia się od surowych i industrialnych hal wystawienniczych muzeum. Styl prezentowanych pomieszczeń wystawienniczych wskazuje na charakter dzieł sztuki, jakie się w nich znajdują. W muzeum można podziwiać znamienitych i utalentowanych artystów z przełomu XX i XXI wieku. Budynek łatwo można przekształcić pod kątem prezentowanych w nim dzieł sztuki, które często są również nowoczesnymi instalacjami lub wizualizacjami. Dzięki surowemu charakterowi wnętrza widz może skupić się wyłącznie na prezentowanych w nim dziełach.

Architektura budynku jest niezwykle ciekawa. Projekt muzeum uwzględnił stojącą w niedużej odległości wieżę ciśnień z XIX wieku, również o industrialnym charakterze. Piękna jest także fasada budynku pokryta unikalnym marmurem wydobywanym w górze Untersberg pod Salzburgiem.

Fot. Adrien Olichon/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*