SZTUKI WIZUALNE

Najbardziej spektakularne wystawy sztuki w historii

Najbardziej spektakularne wystawy sztuki w historii
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prezentacja dzieł sztuki wymaga odpowiedniej oprawy i nietuzinkowego pomysłu. Zwykle prezentowane dzieła są unikatem i same w sobie przyciągają tłumy.

Najbardziej wartościowe i cenione dzieła sztuki mają tak dużą wartość historyczną, materialną i niematerialną, że nie wymagają dodatkowej oprawy. Wieść o możliwości zobaczenia ich na żywo roznosi się szybko. Odwiedzający potrafią stać godzinami w kolejce do kasy biletowej. Wszystko po to, aby chociaż raz w życiu zobaczyć na własne oczy dzieła wielkich artystów.

Luwr Abu Dhabi

Wystawa pod tytułem „Charlie Chaplin: When Art Met Cinema” to jeden z wielu projektów, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem odwiedzających Luwr Abu Dhabi. Celem przedsięwzięcia była próba analizy związku filmografii Charliego Chaplina i twórczości innych awangardowych artystów. Mowa tu o Marcu Chalallu, Frantisku Kupka, Fernandzie Léger. Postaci te odpowiedzialne są za formowanie się najważniejszych nurtów sztuki nowoczesnej: konstruktywizmu, surrealizmu czy dadaizmu. 

Wystawa – gratka nie tylko dla fanów niemego kina – objęła niemal setkę obrazów, grafik, rzeźb, fotografii oraz zapisów filmowych scen.

Z resztą sam obiekt, w którym odbyła się wystawa, Luwr Abu Dhabi, to nietuzinkowe miejsce. Jest największym muzeum sztuki na Półwyspie Arabskim. W intrygującym architekturą obiekcie, który już sam w sobie jest dziełem sztuki, realizowane są najciekawsze światowe wystawy.

Wystawy twórczości Andy’ego Warhola 

Wystawy dzieł mało którego współczesnego artysty cieszą się tak dużą i nieustającą popularnością jak te Andy’ego Warhola (link). Nie sposób wymienić w ilu miastach, pod jakimi tytułami i ile razy były one wystawiane.

Spektakularne były także wystawy organizowane jako premiery autorskiej twórczości, jeszcze za życia tego wybitnego amerykańskiego artysty. Na kartach historii zapisała się wystawa, podczas której Warhol debiutował ze swoimi kultowymi dziś „Campbell’s Soup Cans”.

Kolejną z niezapomnianych wystaw była “Why not?”. Znalazły się na niej pierwsze obrazy malowane na płótnie autorstwa Warhola. Był to przełomowy moment w twórczości artysty. Kolejną z fenomenalnych wystaw była ta w New York’s Stable Gallery. Andy Warhol zaprezentował na niej prace wykonane techniką sitodruku. To właśnie tam światło dzienne ujrzały grafiki z Marilyn Monroe.

Wystawa z okazji 500 rocznicy śmierci da Vinci

W 2019 roku obchodziliśmy okrągłą rocznicę śmierci jednego z największych artystów w dziejach świata – Leonardo da Vinci. Z tej okazji, w Luwrze przygotowano kompleksową wystawę dzieł artysty.

Ekspozycja w hołdzie wybitnemu renesansowemu twórcy obejmowała nie tylko stałe paryskie zbiory, ale również sprowadzone specjalnie na tę okazję eksponaty z muzeów i galerii całego świata. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Była jedyną okazją aby w jednym miejscu zobaczyć wszystko, co wyszło spod ręki mistrza.

Wystawa z krajowego podwórka

W 2019 roku odbyła się Polsko-Japońska Wystawa Sztuki Współczesnej. Pierwsze wydarzenie tego typu zostało zorganizowane z okazji 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między oboma krajami. Projekt „Celebration” zakończył się 3 głównymi wystawami: w Kioto, w Poznaniu i w Szczecinie.

Wydarzenie realizowano równocześnie w Polsce i Japonii. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się pokazy studenckich etiud animowanych, koncerty współczesnej i klasycznej muzyki, przedstawienia teatralne oraz wykłady ekspertów. Pokaz sztuki nowoczesnej był rozbudowanym festiwalem, a nie jedynie martwą ekspozycją.

Zdjęcie główne: judit agusti aranda/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*