SZTUKI WIZUALNE

Ciekawe muzea na mapie Polski

Ciekawe muzea na mapie Polski
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lista interesujących muzeów w Polsce jest długa. Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji wartych uwagi!

Europejskie Centrum Solidarności 

Największe gdańskie muzeum powstało z inicjatywy tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Placówka znajduje się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej i została otwarta w 2014 roku. Muzeum jest jednym z najbardziej nowoczesnych wystaw w Polsce i w rozlegle pokazuje najnowszą historię kraju.

Europejskie Centrum Solidarności jest nie tylko opowieścią o organizacji robotników, ich walce z systemem i drodze do wolności, ale także obrazem komunistycznej Polski, zmieniającego się ustroju i pamiątką czasów PRL-u. Na wystawie stałej można obejrzeć elementy wystroju nawiązujące do ówczesnych czasów, poznać historię powstawania i działania Solidarności, drogę Lecha Wałęsy do bycia liderem Solidarności oraz zdobycia pokojowej Nagrody Nobla. 

Muzeum jest interaktywne, dostępne dla zwiedzających z całego świata, dzięki audioprzewodnikom w różnych językach, a także interesujące zarówno z perspektywy osób przeżywających ówczesne wydarzenia, jak i ludzi poznających dopiero ten historyczny dla Polski okres.

Muzeum Mydła i Historii Brudu 

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest nietypowe muzeum znajdujące się w centrum Bydgoszczy. W Muzeum Mydła i Historii Brudu można poznać tajniki produkcji mydła, wykonać je własnoręcznie, poznać historię higieny osobistej człowieka i dowiedzieć się, jak mydło zmieniało się od starożytności do czasów współczesnych.

Jedną z inspiracji do powstania bydgoskiej placówki był osadzony w tym mieście przemysł mydlarski, który prężnie rozwijał się na tych terenach. To właśnie tam powstała Bydgoska Wytwórnia Mydła, której naturalne, ekologiczne środki czystości można zakupić na terenie muzeum. Placówka organizuje także liczne warsztaty produkcji własnego mydła, które można łączyć z dodatkowymi atrakcjami, między innymi z wizytą w Krainie Karmelu.

Żywe Muzeum Porcelany 

Placówka powstała przy współpracy z Fabryką Porcelany w Ćmielowie i ma za zadanie przedstawić szerokiemu gronu zwiedzających proces powstawania porcelany. Jedną z największych atrakcji muzeum jest możliwość zwiedzenia i wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Piec jest także wzbogacony o multimedia przedstawiające proces tworzenia porcelanowych naczyń.

W drugiej części zwiedzania można samodzielnie uczestniczyć w procesie tworzenia porcelany, zaliczając wszystkie jej etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii czy też znakowanie. Do dyspozycji zwiedzających jest także wyjątkowa kolekcja najbardziej unikatowych eksponatów wytwórni Ćmielów, w tym serii z różową czy szmaragdową porcelaną. W ramach wystaw czasowych można także obejrzeć interesujące dzieła sztuki współczesnej, ikon oraz malarstwa.

Zdj. główne: Zalfa Imani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*