W morzu utalentowanych mistrzów obiektywu wyróżniają się prawdziwe gwiazdy, zdolne przekształcić zdjęcia modeli i odzieży w istne dzieła sztuki. Poznaj 6 słynnych fotografów mody.
Znany jako „Król Perwersji”, Helmut Newton jest jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych fotografów świata mody. Prowokacyjny i charakterystyczny styl jego czarno-białych zdjęć jest rozpoznawalny aż do dziś. W 1957 roku Newton zawarł kontrakt z brytyjskim czasopismem “Vogue” i od tej pory jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny, począwszy od modowego “Harper’s Bazaar”, a kończąc na erotycznym “Playboyu”. W całej swojej karierze fotograf uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć fotografa jest praca zatytułowana „Le Smoking”, przedstawiająca modelkę palącą papierosa w smokingu od Yves Saint Laurent.
Ten amerykański fotograf żydowskiego pochodzenia ukształtował współczesne myślenie o portrecie i fotografii mody. W swoich pracach starał się uwiecznić emocje i osobowość, pozwalając modelkom na śmiech, płacz i ruch. Odrzucał statyczność i posągowość ujęć. W trakcie całej swojej kariery stworzył 148 okładek dla magazynu “Vogue”, pracował pod kierunkiem szefowej działu mody Diany Vreeland, wcielając w życie jej wizje i dla niej jeżdżąc po świecie w poszukiwaniu barwnego i egzotycznego tła do sesji zdjęciowych. Avedon był też twórcą wielu znanych zdjęć reklamowych swoich czasów, w tym kampanii Calvina Kleina z udziałem 15-letniej Brooke Shields, serii reklam kosmetyków Revlon „Najbardziej niezapomniane kobiety na świecie”, czy kampanii Gianni Versace, począwszy od sezonu wiosna-lato 1980 roku.
Niemiecki fotograf i reżyser Peter Lindbergh jako jeden z pierwszych zawarł narrację w swoich redakcyjnych zdjęciach. Jego portfolio obejmuje pierwszą okładkę Anny Wintour dla “Vogue’a” z 1988 roku. W nowej ponadczasowej odsłonie z jego zdjęć spozierają Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford i Linda Evangelista, które uchwycił tak, żeby oddać ich prawdziwą naturę, a jednocześnie ducha czasów. Lindbergh nie akceptował wystudiowanych zdjęć i wymagał od swoich modelek autentyczności i wejrzenia w głąb siebie. Wyraziste, prawdomówne i na wskroś osobiste czarno-białe portrety Petera Lindbergha wciąż uchodzą za jedne z najlepszych fotografii w świecie współczesnej mody.
Paolo Roversi jest znany z nostalgicznych obrazów w ciemnej tonacji, budujących melancholijną atmosferę. Prace tego poety obrazu pojawiały się w Marie Claire, włoskich edycjach “Vogue’a” i “Harper’s Bazaar”, a także w kampaniach takich innowacyjnych japońskich marek, jak Yohji Yamamoto i Comme de Garçons. Kariera Roversiego sięga połowy lat 70., kiedy to brytyjski fotograf Lawrence Sackmann zatrudnił go w charakterze pomocnika i nauczył wszystkiego, co sam potrafił.
Annie Leibovitz – amerykańska fotografka kreująca niezwykłą rzeczywistość. Jej prace charakteryzują się niepowtarzalnym, magicznym klimatem. Znana jest z portretowania celebrytów, a także tworzenia bajkowych sesji zdjęciowych, jak chociażby tej z udziałem Natalii Vodianovej w roli Alicji z Krainy Czarów. Na początku swojej kariery, w 1973 roku, Leibovitz była głównym fotografem dla magazynu “Rolling Stones”. Z tego okresu pochodzi między innymi najsłynniejszy zapis rockandrollowego życia Stonesów. Po 10 latach Annie przeszła do “Vanity Fair” i rozpoczęła pracę dla “Vogue”. Poza współpracą z czasopismem tworzyła kampanie reklamowe dla takich klientów jak American Express i Gap. Do najbardziej rozpoznawalnych prac artystki należy portret Hillary Clinton z 1998 roku zdobiący okładkę magazynu “Vogue”, a także zdjęcie Johna Lennona oplatającego swym nagim ciałem Yoko Ono. To ostatnie zostało wykonane na parę godzin przed zabójstwem muzyka.
Fotograf Mario Testino jest jednym z najbardziej szanowanych fotografów w branży modowej. Kulminacją jego kariery była sesja fotograficzna księżnej Diany, która ukazała się w “Vanity Fair” w 1997 roku. Odtąd Testino jest ulubionym fotografem brytyjskiej rodziny królewskiej. To on tworzy wszelkie możliwe kampanie reklamowe dla takich marek jak Burberry, Gucci i Dolce & Gabbana. On także jest autorem wielu okładek i edytoriali znanych magazynów, takich jak “Vogue” czy “Vanity Fair”.
Zdjęcie główne: Matthias Nareyek/Getty Images Entertainment/Getty Images