Jeśli na afiszu teatralnym pojawia się nazwisko któregoś z tych twórców, to widzowie mogą spodziewać się udanego spektaklu. Oto lista kilku najwybitniejszych polskich twórców teatru współczesnego!
Jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów teatralnych. Na swoim koncie ma ponad 30 zrealizowanych spektakli wystawianych nie tylko w całej Polsce, ale także na świecie, zdobywca Paszportu Polityki oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, a przez niektórych określany jako teatralny celebryta. Jan Klata to twórca, który w swojej karierze wyreżyserował jedne z najgłośniejszych i najchętniej oglądanych spektakli, w tym między innymi „Rewizor”, „Lochy Watykanu”, „H.”, czyli współczesne spojrzenie na „Hamleta” Williama Szekspira, „Fanta$y”, „Nakręcana pomarańcza”, „Ziemia obiecana”, „Wróg Ludu” czy „Termopile polskie”.
Reżyser znany jest ze swojego nowatorskiego podejścia do klasyki literatury polskiej oraz światowej, nietuzinkowych pomysłów na inscenizacje oraz umiejętności osadzania fikcji literackiej w nowych, aktualnych realiach opowieści
Urodzony w 1983 roku w Białymstoku reżyser teatralny to jeden z przedstawicieli nowego pokolenia twórców sztuk wizualnych. W swoich spektaklach łączy nie tylko sztukę teatralną, ale także instalacje artystyczne, muzykę oraz performance. Jego prace można było oglądać na scenach teatrów w całej Polsce, między innymi w Krakowie, Opolu, Wałbrzychu czy w Warszawie.
Jednym z najgłośniejszych projektów artysty było stworzenie polskiej trylogii, czyli spektakli poruszających tematy istotne dla współczesnej tożsamości polskiej. W ramach trylogii powstała „Balladyna” Marcina Cecko z szeroko komentowanym przez krytyków teatralnych udziałem feministycznej grupy raperskiej cipedRAPskuad. Drugim elementem projektu był „Poczet królów polskich” autorstwa Agnieszki Jakimiak, Szczepana Orłowskiego, Marcina Cecko i Sigismunda Mrexa, przedstawiający historie Polski w formie zbioru cytatów, apokryfów oraz mitów narodowych. Całość zamykał spektakl „Kamienne niebo zamiast gwiazd” na podstawie utworu Marcina Cecko, do którego muzykę przygotowała Julia Marcell. Przedstawienie było realizowane z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a jako członek koprodukcji pojawiło się Muzeum Powstania Warszawskiego.
W gronie najlepszych polskich reżyserów młodego pokolenia nie mogło także zabraknąć kobiet. Jedną z ciekawszych twórczyń jest aktorka i reżyserka Barbara Wysocka. W roli reżyserki teatralnej debiutowała w 2007 roku spektaklem wystawionym na scenie Starego Teatru w Krakowie. W swoim dorobku ma również inscenizację, takie jak „Anheli” Juliusza Słowackiego, „Kaspar” Petera Handke, „Pijacy” Franciszka Bohomolca oraz operę „Zagłada Domu Usherów” na podstawie utworu Philipa Glassa, za którą otrzymała nagrodę Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna.
Zdj. główne: Mark Thompson/unsplash.com