MUZYKA

Krótka historia reggae

Krótka historia reggae
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Reggae to gatunek muzyczny, który powstał na Jamajce pod koniec lat 60. Pierwszym singlem, w którym użyto tego terminu, był „Do the Reggay” zespołu Toots and Maytals. Z czasem pojęcie rozszerzyło się i dziś oznacza każdą popularną muzykę jamajską, a samo reggae zyskało popularność na całym świecie.

Początki: jak narodziło się reggae?

Reggae powstało w wyniku połączenia tradycyjnej muzyki mento oraz trynidadzko-tobagijskiego calypso z zyskującymi na popularności jazzem, bluesem oraz R&B. Mianem „mento” określano charakterystyczne afrykańskie piosenki popularne wśród najuboższych mieszkańców Jamajki. Z reguły były to utwory przekazane mieszkańcom wyspy przez ich przodków z Afryki.

Fuzja o nazwie reggae powstała, kiedy jamajscy muzycy próbowali odtworzyć R&B Nowego Orleanu i Memphis, których słuchano za pośrednictwem audycji radiowych. Oczywiście to, co stworzyli, było zupełnie inne niż oryginał. Artyści w miejsce niektórych elementów wstawiali te charakterystyczne dla jamajskiej muzyki mento. Dodawali też własne, indywidualne akcenty.

Cechy gatunku

Wpływ na rozwój gatunku miał też Ruch Rastafari, który rozprzestrzenił się na terytorium Jamajki i na Karaibach. Dlatego muzyka reggae to dźwięki pojednania, braterstwa, spokoju, harmonii i pozytywności. Utwory mają spokojne tempo, pulsujący oraz miarowy rytm, na którego tle wybija się wyrazisty bas. Całość zyskuje bardzo relaksujący nastrój.

Muzyka reggae łączy w sobie intensywność muzyki R&B, lekki dotyk jazzu i duchowe centrum jamajskiego mento. Muzyka słynie z rytmicznych i symetrycznych wzorców (metrum 4/4) słyszalnych w partiach perkusji, basów i gitar rytmicznych. 

Tematyka tekstów

Reggae porusza wiele różnych tematów i często ma to związek z konkretnym podgatunkiem muzyki. Mogą to być: relacje damsko-męskie (styl lovers rock); rozrywki i styl życia ówczesnych rudeboys (early reggae); życie w slumsach i przesłania w duchu rastafariańskim (roots reggae); kwestia zalegalizowania marihuany (w różnych stylach).

Podstawowe instrumenty reggae

Zespoły reggae używają tego samego podstawowego sprzętu, co amerykańskie zespoły R&B. Oto lista popularnych instrumentów wykorzystywanych w gatunku:

  • bębny i perkusjonalia – bongosy, djembe, kongi;
  • gitary – elektryczne i basowe;
  • instrumenty klawiszowe;
  • instrumenty dęte – saksofon, trąbka puzon, rzadziej flet i klarnet.

Współczesne odgałęzienia reggae, takie jak reggaeton, dancehall i drum&bass, często używają syntezatorów i automatów perkusyjnych.

Znani muzycy reggae

Prawdopodobnie najbardziej znany zespół reggae Bob Marley & The Wailers, założony w 1963 roku, był pierwotnie znany ze swoich hitów ska i dancehall inspirowanych współczesnymi zespołami, takimi jak The Skatalites. Gdy reggae zyskiwało na popularności, grupa przyjęła ten gatunek do swojego repertuaru. Międzynarodową popularność zyskali w 1974 roku, gdy Eric Clapton wykonał „I Shot the Sheriff” Marleya. Tak reggae zaczęło podbijać świat. Inne gwiazdy reggae z lat 70. to Jimmy Cliff (znany z „The Harder They Come”) i Amerykanin Johnny Nash (który stał się przebojem dzięki piosence „I Now Clear See”).

Grupy reggae roots rozkwitały także poza Jamajką. Znaczącą sławą cieszyły się angielskie zespoły Steel Pulse i UB40. Znani producenci reggae to King Tubby, Coxsone Dodd i Lee „Scratch” Perry. W Polsce ten gatunek również zyskał dużą popularność, a wśród najbardziej rozpoznawalnych twórców trzeba wymienić Kamila Bednarka oraz Mesajah.

Zdj. główne: Karsten Winegeart/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*