MUZYKA

Albumy z muzyką elektroniczną, które warto znać

Albumy z muzyką elektroniczną, które warto znać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kształtowanie się gatunku muzyki elektronicznej rozpoczęło się w drugiej połowie XX wieku. Do około lat 70. uważano ją za sztukę eksperymentalną, ale udoskonalenie technologii i wprowadzenie do seryjnej produkcji syntezatorów sprawiły, że muzyka elektroniczna stała się ważną częścią współczesnej kultury. Oto 6 albumów, których warto posłuchać.

Kraftwerk – Computer World

Założyciele grupy Kraftwerk, Ralf Hütter i Florian Schneider, poznali się na studiach w Dusseldorf Conservatory, a na początku lat 70. założyli grupę, która w dużej mierze przesądziła o rozwoju elektroniki. W studiu otoczonym ponurymi krajobrazami strefy przemysłowej stworzyli muzykę, która dokładnie pasowała do ducha nowych czasów. Szczyt twórczości Kraftwerk przypadł na lata 70. i 80. i właśnie na przełomie tych dwóch dekad ukazał się album „Computer World” – swego rodzaju technokratyczna myśl, uchwycona na płycie winylowej.

The Chemical Brothers – Push The Button

Uznani innowatorzy muzyki elektronicznej, The Chemical Brothers, nie tylko zaskoczyli publiczność swoimi potężnymi utworami, ale także wychowali nową generację muzyków: pionierów gatunku Big Beat i idoli milionów fanów. Brytyjscy twórcy tak umiejętnie połączyli świeże pomysły z wysokiej jakości popowym materiałem, że nawet sceptycy docenili ich dzieła. Twórczość zespołu znalazła odzwierciedlenie również w sukcesach komercyjnych, a nagrodzony Grammy Best Electronic/Dance Album „Push the Button” jest pełen czarujących aranżacji.

Massive Attack – Blue Lines

Bohaterowie brytyjskiej sceny elektronicznej, Massive Attack, zręcznie łączą rock, jazz, soul i hip-hop, mieszając wszystkie składniki z melancholijną elektroniczną podstawą. Mroczne teksty grupy rozbrzmiewały w podziemiu, a następnie ruszyły do ​​mas, by stać się jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk kulturowych lat 90. i 2000. Przełomowy album „Blue Lines” został wydany w 1991 roku, zanim termin „trip-hop” był szeroko znany.

Daft Punk – Random Access Memories

Mistrzowie muzyki elektronicznej, którzy tradycyjnie pojawiają się przed publicznością w postaci robotów, rozpieszczają słuchaczy mocnymi rytmami z mieszanką elektroniki, funku i muzyki pop. Znakomity francuski duet wydał kilka niezwykle udanych albumów. Wśród nich szczególnie wyróżniono płytę „Random Access Memories”, która wyniosła Daft Punk na wyżyny sukcesu – uznanie krytyków, kilka statuetek Grammy, jakość nagrania doprowadzona do niemal perfekcji.

Depeche Mode – The Best of Depeche Mode Tom 1

Jeden z najbardziej cenionych brytyjskich muzyków elektronicznych, Depeche Mode, stworzył wyjątkowe brzmienie, w którym znalazło się miejsce na elektronikę, rock, industrial, techno i oczywiście osobliwe teksty, które odzwierciedlają drogę życiową muzyków w epoce elektronicznej rewolucji dźwiękowej. Depeche Mode (tłumaczone z francuskiego jako „posłaniec mody”) naprawdę stało się swego rodzaju rzecznikiem zmian w latach 80. i 90. Ci innowatorzy muzyczni i uznani klasycy gatunku wciąż eksperymentują w poszukiwaniu nowych brzmień.

Giorgio Moroder – Déjà Vu

Słoneczne Włochy to miejsce narodzin jednego z pierwszych kompozytorów i producentów gatunku synth-pop, Giorgio Morodera. Era disco dała słuchaczom nie tylko jego solowe albumy, ale także przebojowe piosenki współautorskie z Sią, Kylie Minogue, Britney Spears czy Daft Punk. Wydany po długiej twórczej ciszy album „Deja Vu” z pewnością wywoła takie uczucie u osób zaznajomionych z twórczością artysty.

Zdj. główne: Mr Cup / Fabien Barral/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*