LITERATURA

Jej dzieła to bestsellery. Co warto wiedzieć o Margaret Atwood?

Jej dzieła to bestsellery. Co warto wiedzieć o Margaret Atwood?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Margaret Atwood to przede wszystkim wybitna pisarka. Znana jest szczególnie z „Opowieści podręcznej”, która została zekranizowana. Poznajcie kilka ciekawych faktów z jej życia. 

Więzy rodzinne

Ojciec Margaret nie zaraził córki swoją pasją, nie zasiał ziarna miłości do literatury. Był bowiem entomologiem, czyli zajmował się badaniami nad owadami. To z tego względu Margaret Atwood większość dzieciństwa spędziła w północnym lesie Quebec. To może matka związana była z literaturą? Nie, była dietetykiem. 

Przeprowadzki

Rodzina często się przenosiła, przez co Margaret Atwood do dwunastego roku życia nie uczęszczała do szkoły w pełnym wymiarze godzin. Sporo jednak czytała, głównie kanadyjskich opowieści o zwierzętach oraz baśnie braci Grimm. W wieku 9 lat przeczytała po raz pierwszy „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i – pewnie jak większość z nas w tym wieku – była przekonana, że jest to niewinna opowieść. Takie zresztą są książki Margaret Atwood: nie ma nic w nich z dziecięcej naiwności.

A może by tak… zostać pisarką?

W Kanadzie Margaret Atwood kojarzona jest głównie z poezją. Właśnie od tego zaczęła swoją karierę pisarską. Legenda głosi, że kiedy miała 6 lat, ułożyła w myślach swój pierwszy wiersz, ot tak, w drodze do domu. Taki był podobno początek jej literackiej przygody. Pierwszy tomik poezji wydała w 1961 roku, zdobywając za niego medal im. E. J. Pratt. W wieku 16 lat była już pewna, że swoją przyszłość zwiąże z pisarstwem.

Wpół-Powieszona Mary

Brzmi złowieszczo? Jak większość amerykańskich historii, ta ma jednak pozytywny finał. Pod koniec XVII wieku Mary Webster, która zamieszkiwała okolice Salem, została posądzona o czary i skazana na śmierć przez sąsiadów. Kobietę powieszono i wisiała całą noc, a rano okazało się, że wciąż oddycha. Zgodnie z tradycją, ocalonej nie zabito i żyła w zdrowiu jeszcze przez wiele lat. Podobno była to przodkini samej Margaret Atwood, zresztą wiele osób postrzega ją jako współczesną czarownicę (głównie przez burzę siwych włosów). Ta właśnie postać miała zainspirować ją do napisania „Opowieści podręcznej”.

Polityka i obawy

To wybranie na prezydenta USA Ronalda Reagana było najprawdopodobniej przyczyną napisania „Opowieści podręcznej”. Margaret Atwood była tak pełna obaw o prawa kobiet przy jego rządach, że uformowała swoje lęki w antyutopijną powieść. Sama żyła w czasach, w których mocno odczuła różnice międzypłciowe także na uniwersytetach. Jej niepokój był więc uzasadniony.  

Aleja Gwiazd

W 2001 roku Margaret Atwood została uhonorowana swoją gwiazdą przypominającą liść klonu na chodniku w Toronto. Tamtejsza Kanadyjska Aleja Gwiazd stanowi ścieżkę sław, które docenili Kanadyjczycy za ich twórczość. 

Fot. Fot. Jason LaVeris/FilmMagic/Getty Images

Feministka, wegetarianka i… szczęśliwa posiadaczka konta na Twitterze 

Margaret Atwood uważa się wręcz za radykalną feministkę, sama jednak siebie tak nie określa. Często zaznacza, że dostrzega po prostu niesprawiedliwe różnice międzypłciowe i wyciąga je na wierzch. Prywatnie jest wegetarianką, a wywiady oraz spotkania autorskie z jej udziałem zawsze są wyjątkowo interesujące ze względu na jej krnąbrną naturę. Co jeszcze? Od 2009 roku używa konta na Twitterze.

Słowo pełne nadziei

Jej ulubionym słowem jest… „i”. To nie błąd, niesforna pisarka rzeczywiście tak twierdzi, uważając tę literę za pełną nadziei.

Wybuchowa osobowość

Margaret Atwood to nietuzinkowa postać. Napisała około 18 powieści, 8 zbiorów opowiadań, 7 książek dla dzieci, 17 tomów poezji, nie licząc prac naukowych i artykułów. Autorka lubi dotykać tematyki społecznej, wiele z jej utworów ma charakter feministyczny. Od wielu lat jest typowana jako kandydatka do literackiej Nagrody Nobla. 

Zdjęcie główne: Teresa Kroeger/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*