LITERATURA

Jak przygotować książkę do druku?

Jak przygotować książkę do druku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wydanie własnej książki kiedyś było możliwością tylko dla nielicznych. Obecnie bardzo dużo niezależnych wydawnictw decyduje się na publikację młodych, nieznanych autorów, dzięki czemu coraz więcej początkujących twórców ma szansę zaistnieć i podzielić się swoimi dziełami z szerszą publicznością.

Twoje szanse na wydanie książki zwiększy z pewnością odpowiednie przygotowanie materiału przed przedstawieniem o wydawcy. Oto kilka rad na temat tego, jak przygotować książkę do druku. 

DTP – najważniejsze pojęcie w wydawnictwie  

Podczas zgłębiania zagadnień, z którymi wiąże się przygotowanie książki do druku, na pewno natkniesz się na skrót DTP. Dla laika w tym temacie określenie to jest bardzo enigmatyczne, ale warto wiedzieć, co oznacza.

Sam skrót DTP pochodzi z języka angielskiego od desktop publishing. Jest to zespół czynności obejmujących prace przygotowawcze związane z wydrukiem danej publikacji. Charakterystyczne dla DTP jest to, że cały proces odbywa się na komputerze. Takie rozwiązania stosuje między innymi drukarnia cyfrowa. DTP obejmuje między innymi czynności takie jak: opracowanie ilustracji i grafik, opracowanie wyglądu każdej ze stron książki oraz złożenie tekstu.

Odpowiednie formatowanie tekstu  

Najbardziej popularny edytor tekstu, czyli Word z pakietu Microsoft ,to nie zawsze najlepsze narzędzie do pisania książki. Owszem, wstępna wersja może być napisana w tym programie, jednak przed spotkaniem z wydawcą warto tekst odpowiednio sformatować, by wyglądał on bardziej profesjonalnie.

W trakcie pisania tekstu w Wordzie unikaj używania tak zwanych „miękkich enterów” oraz spacji i tabulatorów do wyrównania tekstu. Ostateczne ustanowienie formy tekstu leży po stronie operatora DTP, jednak odpowiednio przygotowany tekst świadczy o Twojej świadomości i profesjonalizmie. Więcej wskazówek dotyczących przygotowania tekstu pod druk znajdziesz na stronie https://www.totem.com.pl/poradnik.

Dalszymi czynnościami zajmą się już specjaliści, Twój tekst zostanie ujednolicony pod względem fontu, interlinii itp, oraz oczyszczony z ewentualnych pozostałości wordowskiego stylu.

Korekta zajmie się z kolei wyszukiwaniem błędów typograficznych, interpunkcyjnych, ortograficznych i składniowych. Podwójne spacje zostaną poprawione, poddane korekcie będą również inne elementy tekstu.

Po całkowitym oczyszczeniu pliku z błędów i przygotowaniu formalnym można przystąpić do tak zwanego „łamania tekstu”. Jest to proces, w którym do projektu książki dodawane są poszczególne style tytułów i śródtytułów, a także tabele, przypisy i inne niezbędne w książce modyfikacje.   

Projekt okładki   

Kiedy treść i forma książki są już opanowane, pora pomyśleć nad projektem okładki. Zazwyczaj autorzy decydują się na motyw nawiązujący do fabuły lub bohaterów. Niektórzy angażują rysowników i grafików, inni wolą opatrzyć okładkę zdjęciem.

Bez względu na to, którą z opcji wybierzesz, zaufaj ekspertom, przekaż im swoją wizję i wskazówki, ale ostateczną wersję okładki zostaw w ich rękach. Artyści najlepiej wiedzą, jak skomponować dobry front książki. Co prawda nie powinno się oceniać literatury po okładce, jednak trzeba przyznać, że grafiki przyciągające oko sprawiają, że czytelnicy chętniej sięgają po nie z ciekawości. Jeśli nie chcesz, żeby Twoja pozycja utonęła pomiędzy setkami innych na sklepowych półkach, zadbaj o oryginalny design. 

Zdj. główne: Amador Loureiro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*