LITERATURA

7 książek psychologicznych, które warto przeczytać

7 książek psychologicznych, które warto przeczytać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Interesujesz się psychologią i ciekawi Cię ludzki umysł? Tych pozycji nie może zabraknąć w Twojej domowej biblioteczce!

Carl Rogers „Sposób bycia” 

Amerykański psycholog i psychoterapeuta to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli psychologii humanistycznej. W swoich publikacjach podkreślał, jak istotny jest w życiu człowieka proces samoaktualizacji, tłumaczył, dlaczego warto poznać samego siebie, i doradzał, jak rozwiązywać problemy w relacjach, które zapewniają człowiekowi ciepło i zrozumienie. Książka „Sposób bycia” to zbiór esejów dotykających rozmaitych kwestii ludzkiego życia oraz sposobów prowadzenia psychoterapii, w tym między innymi orientacji na klienta, uważnego słuchania, samoakceptacji, roli empatii w podejściu psychologa, dostrzegania własnej wartości, a także najważniejszych umiejętności potrzebnych do budowania trwałych relacji społecznych. 

Robert Cialdini „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” 

Jedna z najważniejszych książek nurtu psychologicznego i absolutnie podstawowa lektura dla miłośników ludzkiej psychiki. Treści przedstawione w książce pozwalają zrozumieć mechanizmy, które rządzą współczesnym światem relacjami międzyludzkimi oraz medialnymi przekazami. Autor przytacza liczne przykłady z życia codziennego, które nie tylko pozwalają zrozumieć najważniejsze założenia relacji międzyludzkich, ale także nauczyć się wykorzystywać je na swoją korzyść, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” 

Kolejna pozycja na liście to klasyk literatury psychologicznej, który swoje pierwsze wydanie miał w 1936 roku. Od tego czasu otaczająca człowieka rzeczywistość bardzo się zmieniła, jednak niektóre z przytaczanych przez autora twierdzeń wciąż pozostają aktualne. Ponadczasowość tej książki opiera się przede wszystkim na uniwersalnych zasadach, które pomagają nawiązywać nowe znajomości, dogadywać się z ludźmi i budzić w swoich rozmówcach sympatię.

Rick Hanson „Siedem praktyk szczęścia” 

Praktyczny poradnik autorstwa cenionego neuropsychologia pomaga zrozumieć, jak plastycznie potrafi działać ludzki umysł, w jaki sposób samodzielnie nastawiać się na pozytywne myślenie oraz jak pracować z negatywnym nastawieniem w codziennym życiu. Oprócz naukowych tez Rick Hanson w swojej publikacji pokazuje praktyczne ćwiczenia oraz metody medytacji, które pomagają uspokoić umysł.

Daniel Goleman „Inteligencja emocjonalna”

Następna propozycja, która powinna pojawić się w biblioteczce, jest książka przybliżająca sposób reagowania na emocjonalne wydarzenia oraz mechanizmy, które pomagają w kontrolowaniu własnych emocji. Autor pokazuje nie tylko, jak istotne są w relacjach międzyludzkich własne emocje, ale także umiejętność odczytywania ich u drugiego człowieka.

Scott Lilienfeld „50 mitów psychologii popularnej” 

Zdecydowanie lżejszą propozycją literacką jest popularnonaukowe wydanie opowiadające o najbardziej popularnych twierdzeniach dotyczących psychologii. W książce grupa naukowców bada najpowszechniejsze mity dotyczące między innymi tego, czy rzeczywiście przeciwieństwa się przyciągają, czy wykrywacz kłamstw działa i dlaczego mówimy, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus.

Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”

Ostatnie miejsce na liście zajmuje lektura poruszająca kwestię miłości w nurcie psychologii społecznej. Z książki „Psychologia miłości” można dowiedzieć się, jak na organizm wpływają silne uczucia, dlaczego zauroczenie zmienia nasze zachowanie oraz myślenie i jak wyglądają wszystkie etapy miłości. Autor porusza także kwestie tego, jak konkretne aspekty odczuwania miłości funkcjonują u kobiet, a jak u mężczyzn.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*