Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Chyba każdy z nas chciałby wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed nieplanowanymi sytuacjami. Jest to jednak niemożliwe, żeby przewidzieć, co wydarzy się w naszym życiu. Dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i się ubezpieczyć. Są różne momenty, gdy ryzyko np. wypadku i uszczerbku na zdrowiu jest większe. Właśnie w takich chwilach polisa może okazać się bezcenna. Sprawdź, kiedy warto się ubezpieczyć i co wziąć pod uwagę.
Jednym z najważniejszych jest ubezpieczenie zdrowotne. Warto wykupić osobną polisę i nie polegać wyłącznie na NFZ. Oczekiwanie na zabiegi finansowane przez państwo nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czasami stan zdrowia wymaga natychmiastowego działania i błyskawicznych decyzji. Polisa zdrowotna może znacznie przyspieszyć proces skorzystania z wybranych usług medycznych. Daje też większe pole manewru, jeśli chodzi o dostęp do przychodni czy innych punktów medycznych. Taka polisa może sprawić, że będziemy mieć lepszy dostęp do poszczególnych specjalistów lub badań. Dzięki dobremu ubezpieczeniu zdrowotnemu można również zapewnić sobie m.in. wizyty domowe pielęgniarki lub lekarza, darmowe szczepienia i pokrycie kosztów rehabilitacji. Prostsze staje się też odbywanie badań specjalistycznych, takich jak tomograf lub rezonans.
Warto ubezpieczyć również mieszkanie lub dom. Tego typu ubezpieczenie zaliczane jest do majątkowych. Polisa może obejmować włamanie z kradzieżą, uszkodzenie mienia i wiele innych rozszerzeń. Ubezpieczenie można kupić w wersji podstawowej, która ochroną obejmuje mury oraz stałe elementy wchodzące w skład nieruchomości. Obejmuje również niektóre zdarzenia, takie jak zalanie lub pożar. Warto dodać, że wiele banków wymaga podstawowego ubezpieczenia od osób, które decydują się na zakup mieszkania na kredyt. Kolejna opcja to rozszerzenie polisy o dodatkowe elementy. Rozszerzone ubezpieczenie jest droższe i obejmuje takie elementy jak podstawowe. Do nich dochodzi jednak wiele innych dodatkowych wariantów, np. elektronika, pamiątki rodzinne i inne rzeczy, które zdecydujesz się chronić, wykupując odpowiednie opcje. Rozszerzone ubezpieczenie nie jest wymagane do skorzystania z kredytu hipotecznego. Niezależnie od wybranej polisy mieszkania, pamiętaj, aby suma ubezpieczenia zawsze odpowiadała realnej wartości danej nieruchomości.
Ważną sprawą jest ubezpieczenie na życie, które może być dodatkiem do zabezpieczenia spłaty kredytu zaciągniętego w banku. Jednym z najpopularniejszych jest podstawowe ubezpieczenie na życie, takie jak wypłata świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby. Może to być również ubezpieczenie mieszane, z funduszem inwestycyjnym, posagowe lub na życie i dożycie. Ubezpieczenie na życie możesz wykupić jako polisę indywidualną, ale też rodzinną i grupową. W przypadku ubezpieczenia grupowego dotyczy ono zwykle pracowników jednej firmy. Porównaj ubezpieczenia na życie tutaj i zdecyduj się na odpowiednią dla siebie opcję.
Ubezpieczenie jest umową prawa cywilnego. Aby doszło do jego zawarcia, polisę muszą podpisać dwie osoby – ubezpieczyciel i osoba, która się ubezpiecza. Może ona objąć ubezpieczeniem również swoje mienie albo innego człowieka (np. członka rodziny). Osoba ubezpieczająca się płaci miesięczną lub roczną składkę, żeby polisa była ważna. Ubezpieczenie może być zarówno majątkowe, jak i osobowe. To jedna z najlepszych form zabezpieczenia swoich finansów, zdrowia i życia. Gdyby doszło do nieprzewidzianych zdarzeń losowych, ubezpieczalnia zobowiązuje się wypłacić danej osobie środki składające się na poczet zakupionej polisy.
Co z ubezpieczeniem majątkowym, takim jak polisa mieszkaniowa? Przedmiotem ochrony zwykle jest mienie lub odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, ewentualnie jego dzieci. Takim jest również ubezpieczenie samochodu. Obowiązkowe jest OC, które chroni przed ponoszeniem konsekwencji finansowych w wyniku np. uszkodzenia czyjegoś pojazdu z naszej winy. Dodatkowo zakupić można m.in. Assistance, NNW lub AC. Ubezpieczenie zdrowotne czy na życie zaliczane są z kolei do osobowych. Takie ubezpieczenie zapewnia pokrycie potrzeb finansowych, które stały się wynikiem zdarzeń losowych osoby ubezpieczonej (np. kalectwo, choroba, śmierć). W przypadku polisy na życie świadczenie będzie równe sumie ubezpieczenia. Wypłacone zostanie osobom, które upoważnione zostały do otrzymania świadectwa np. po śmierci ubezpieczonego.
Musisz pamiętać o sumie ubezpieczenia i zakresie ochrony. Powinieneś wiedzieć, kiedy ubezpieczalnia może wypłacić pieniądze lub w jakiej wysokości. Trzeba też wziąć pod uwagę m.in. wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej i cenę polisy. Kwota za ubezpieczenie zwykle zależy od sumy ubezpieczenia, a także zakresu ochrony.
Pamiętaj, że każde ubezpieczenie to inne warunki, cena i zakres. Jeśli chcesz ubezpieczyć samochód, powinna wystarczyć zwykła, podstawowa polisa (najtańsze OC). Zakres ubezpieczenia będzie taki jak w droższych ofertach. Dobrowolne polisy jednak nie działają już tak samo. Właśnie dlatego zakres ochrony i suma ubezpieczenia są takie ważne. Wykupując ubezpieczenie majątkowe, sprawdź, czy ustanawiane są w nim limity odpowiedzialności. Znajdziesz je w OWU dołączonych do umowy.