FOTOGRAFIA

Wielcy mistrzowie fotografii, których trzeba znać

Wielcy mistrzowie fotografii, których trzeba znać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze jest znać przynajmniej kilku fotografów, którzy odegrali kluczową rolę w kształtowaniu się fotografii jako odrębnej dziedziny sztuki. Poznaj wybranych mistrzów obiektywu, którzy wywarli największy wpływ na rozwój tej dziedziny sztuki.

Henri Cartier Bresson, 1908-2004

Wybitny fotograf, twórca koncepcji „decydującego momentu”. Niepodważalny autorytet w dziedzinie fotoreportażu, posiadający rzadki dar pozostania niezauważonym nawet przez osoby fotografowane. Z początku Bresson studiował malarstwo, które pozostawiło namacalny ślad w jego wysublimowanych kompozycjach.

Sebastião Salgado, 1944

Twórca fantastycznych obrazów, ale zaczerpniętych ze świata realnego. Salgado był fotoreporterem rejestrującym nieszczęścia, anomalie, dramaty ludzkie i ekologiczne. Jego prace pomimo tematyki oczarowują swym pięknem. W 2014 roku powstał film „Sól Ziemi” w reżyserii Wima Wendersa dokumentujący dorobek Brazylijczyka.

Annie Leibovitz, 1949

Dziś Annie Leibovitz jest jednym z najbardziej rozchwytywanych fotografów na świecie. Niektóre z jej prac zyskały taką popularność, że oddzieliły się od twórczyni i zaczęły żyć własnym życiem jako powszechnie znane dzieła sztuki. Leibovitz jest mistrzynią fotografii kreacyjnej, a jednocześnie portrecistką znanych postaci ze świata polityki, filmu czy show-biznesu. Oglądanie jej prac jest jak podróż w baśniową krainę.

William Eugene Smit, 1918-1978

Jeden z mistrzów współczesnego fotoreportażu, znany chyba ze wszystkiego, z czego tylko może zasłynąć fotoreporter – począwszy od prac wojennych, które weszły do kanonu światowej fotografii, a kończąc na ekspresywnych i wzruszających portretach wielkich i zwykłych ludzi.  

Aleksander Rodczenko, 1891-1956

Pionier radzieckiego designu i reklamy, czołowy przedstawiciel konstruktywizmu. Usunięty ze Związku Artystów za odejście od ideałów i stylu socrealizmu. O rewolucyjności jego fotografii zadecydowała zmiana perspektywy, której zawdzięczamy słynne ujęcia z lotu ptaka i żabiej perspektywy.

Diane Arbus, 1923-1971

Diane znalazła swoją niszę w świecie fotografii, pracując z osobami o odpychającej, niepokojącej aparycji. Przyciągały ją osoby szpetne, karłowate i niespełna rozumu, transwestyci, a w najlepszym razie nudyści. Amerykańskiej artystce poświęcono film biograficzny „Futro. Portret wyobrażony” z Nicole Kidman w roli głównej.

Marc Riboud, 1923-2016

Autor co najmniej tuzina zdjęć noszących piętno swojej epoki: z pewnością kojarzysz portret dziewczyny hippie stojącej z kwiatem w ręce naprzeciw żołnierzy z wycelowanymi karabinami. To jedna z jego ikonicznych fotografii. Francuski fotograf, obieżyświat, któremu zawdzięczamy przede wszystkim fotografie z Wietnamu i komunistycznych Chin. W portfolio artysty znalazły się też sceny z życia Związku Radzieckiego, Ghany, Indii, Bangladeszu i wielu innych krajów.

Elliott Erwitt, 1928

Francuz urodzony w rodzinie rosyjskich imigrantów, znany z ironicznego spojrzenia na niespokojne czasy, w jakich przyszło nam żyć. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły fotografii humanistycznej. Szczególnie umiłował sobie psy, które zobaczymy na wielu jego fotografiach.

Zdjęcie główne: JESHOOTS.com/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*