Oscary – ciekawostki na temat największego święta kina
Zbliża się termin rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Najważniejsze wyróżnienia w świecie sztuki filmowej zostaną w tym roku przyznane 25 kwietnia. Długa tradycja gal związana z ich wręczaniem sprawia, że wokół tych nagród narosło wiele ciekawostek. O których warto wiedzieć przed kolejną datą rozdania Oscarów?
Oscar jest w rzeczywistości rycerzem
Statuetka przedstawia rycerza opierającego się oburącz na mieczu. Jego nagość związana jest z tym, że model Emilio Fernandez pozował bez stroju. Oscar stoi na rolce filmowej, która ma znaczenie symboliczne. Składa się z pięciu szprych, gdzie każda symbolizuje – aktorów, producentów, scenarzystów, reżyserów i techników. W rzeczywistości statuetka jest złota – pokrywa ją 24-karatowe złoto, ale wykonana jest ze stopu nazywanego ‘’britannium’’. Składa się on z cyny, antymonu i miedzi. Jej projektantem był Cedric Gibbons (1928). Współcześnie statuetki wykonuje jedna z chicagowskich firm. Oscar jest dość ciężki, bo waży 3,9 kg.
Pierwsza ceremonia trwała kwadrans
Nie od razu rozdanie Nagród Akademii związane było z uroczystą celebrą, słynnym czerwonym dywanem i tłumami, które podziwiają aktorów grających ich ulubione postacie filmowe. Pierwsze rozdanie trwało ledwie kwadrans. Gospodarzem ceremonii był Douglas Fairbanks – amerykański aktor filmowy, który wcześniej wcielał się między innymi w rolę Zorro i Robin Hooda.
Nie zawsze zwycięzcy nagród podawani byli w ostatniej chwili
Początkowo informowano o nich nawet na trzy miesiące przed galą. Nie było więc tradycyjnego dla rozdania Oscarów elementu niepewności i zaskoczenia. Później współpracowano jeszcze z prasą, ale przecieki i wcześniejsze podawanie zwycięzców zakończyły tę praktykę.
2017 rok – największa wpadka w historii?
Jednym z najbardziej spektakularnych zdarzeń z ostatnich lat, a być może też całej historii Oscarów, było to z ceremonii w 2017 r. Doszło wtedy do pomyłki jeśli chodzi o najlepszy film – statuetka zamiast dla ‘’Moonlight’’, trafiła początkowo do twórców ‘’La La Land’’. Nim doszło do sprostowania, ekipa niesłusznie nagrodzonego filmu zdążyła już podziękować za wyróżnienie.
Najczęściej nagradzani i nominowani
Długa historia Oscarów, które za kilka lat świętować będą swoje stulecie, miała kilkoro szczególnych bohaterów, którzy najwięcej razy byli nagradzani i nominowani. W pierwszej kategorii bez wątpienia jest Katharine Hepburn, która zdobyła jako pierwszoplanowa aktorka aż cztery statuetki. Najczęściej nominowanymi aktorami są zaś Jack Nicholson i Meryl Streep – otrzymali kolejno 26 i 19 nominacji.
Najmłodsi i najstarsi laureaci Oscara
Najmłodszą nominowaną do Oscara aktorką pierwszoplanową była Quvenzhané Wallis, która miała wówczas zaledwie 9 lat. Najstarszą spośród nominowanych została w 2012 r. Emmanuelle Riva, która miała wtedy 85 lat. Najstarszym aktorem odbierającym Oscara za najlepszą rolę męską był zmarły w tym roku Christopher Plummer, który miał wówczas 82 lata.
Najkrótsza kwestia filmowa, która zdobyła Oscara
Okazuje się, że zdobyciu Oscara wcale nie musi towarzyszyć udział w bardzo rozbudowanych dialogach filmowych. Niekiedy wystarczy jedno słowo. Przekonała się o tym Patty Duke, która otrzymała nagrodę za rolę w filmie ‘’Cudotwórczyni’’. W całym filmie wypowiedziała zaledwie jedno słowo: ‘’woda’’.
Pechowcy i osoby, które odmówiły przyjęcia Oscara
Za największego pechowca w historii uznawany jest Peter O’Toole. Nominowano go do Oscara aż ośmiokrotnie, ale nigdy nie zdobył statuetki. Dopiero w 2003 r. otrzymał go honorowo. Zdarzały się jednak postaci, które odmówiły przyjęcia tej cennej nagrody. Tak było w 1970 r., gdy George Scott nie przyjął jej za film ‘’Patton’’. W 1973 r. podobnie postąpił Marlon Brando, którego uhonorowano za rolę w ‘’Ojcu chrzestnym’’.
Fot. Andrew H. Walker/Getty Images Entertainment/Getty Images